İnvolüsyonlu yarıasal halkalarda merkezleştiren dönüşümler
On centralizers of semiprime rings with involution
  1. Tez No: 363966
  2. Yazar: AHU KADRİYE GÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusuyla ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde konuyla ilgili önceden yapılmış olan çalışmalar ispatsız olarak özetlenmiştir. Üçüncü bölümde ise R involüsyonlu bir yarıasal halka ve α:R→R tanımlı bir otomorfizma olmak üzere her x,y∈R için 2T(xyx)=T(x)α(y* )α(x* )+α(x* )α(y* )T(x) koşulunu sağlayan bir T:R→R toplamsal dönüşümünün Jordan α-* merkezleyen dönüşüm olduğu ispatlanmıştır
Özet (Çeviri)
The thesis can be divided into three sections. In Section I, a descriptive introduction was provided on the general terminology of the subject. In Section II, some important research articles relevant to the subject were discussed. In the final chapter, it was proved that let R be a semiprime ring with involution. Suppose that α is an automorphism of R. If T:R→R is an additive mapping satisfying 2T(xyx)=T(x)α(y* )α(x* )+α(x* )α(y* )T(x) , for all x,y∈R then T is a Jordan α-* centralizer.