Sütçü ineklerde erken postpartum dönemde GnRH ve PGF2 alfa uygulamalarının reprodüktiv performansa etkileri üzerinde çalışmalar
- Tez No: 11074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. HAKKI İZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
- 44 - ÖZET Bu çalışma, erken postpartum dönemde gonadot ropin releazing hormon ve prostoglandinF2alfa uygulama larının reproduktiv performans üzerine etkisini tesbit etmek amacıyla yapıldı. Araştırmada materyal olarak, bakım ve barınma koşulları yeterli olan 60 inek kullanıldı. Bu hayvanlar üç gruba ayrıldı. 1. grup; doğumu izleyen 14. günde 0.5mg GnRH, 11. grup; doğumu izleyen 14. günde 0.5 mg GnRH ve 24. günde 15 mg PGF2alfa uygulanırken, 111. gruptaki 20 adet hayvan kontrol grubu olarak tutuldu. Çalışmaya uterus enfeksiyonu ve herhangi bir uterus pa tolojisi bulunmayan inekler alındı. Uterus involusyonu ve ovaryum aktivitesini değerlendirmek amacıyla herbir uygulamadan önce ve daha sonra haftada bir kez rektal palpasyon uygulandı. Bunlara ilaveten progesteron düze yini belirlemek amacıylada postpartum 14,24 ve 27. gün lerde süt örnekleri alındı ve tüm hayvanlar ilk tesbit edilen östrusta tohumlandı. Çalışma bulgularına göre, kontrol grubu ile karşılaştırdığımızda hem GnRH hemde GnRH+PGF2alfa gru bunda, buzağılama-ilk gözlenebilir östrus aralığında bir düşme görüldü. Buzağı lama-tekrar gebe kalma aralığı, GnRH+PGF2alfa. uygulama ile 15 gün kadar kısaldı. Aynı zamanda GnRH+PGF2alfa ikinci ve üçüncü ovulasyon aralı ğını düşürerek birinci östrus siklusunu kısalttı. Kont rol ve GnRH grubu ile karşılaştırıldığında GnRH+PGF2alfa- 45 - uygulamaları ile buzağılama-ilk tohumlama aralığı ve her gebelik için yapılan tohumlama sayısında belirgin bir düşme vardı. îlk tohumlamada elde edilen gebelik oranı grupl'de %55, grupll'de %75 ve gruplll'de 245 olarak gözlendi. Hem GnRH hemde GnRH+PGF2alfa uygulamaları, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında kistik ovaryum ve çiftleşme öncesi anöstrus olgularında belirgin bir düşüş gösterdi. Fakat diğer taraftan, postpartum 14. günde GnRH uygulanan grupta çiftleşme sonrası anöstrus olgusunda bir artış belirlendi. Sonuç olarak, sütçü ineklerde GnRH+PGF2alfa uygulamalarının, ovaryum siklusunu ve aktivitesini erken postpartum dönemde başlatarak ve siklus sayısını artıra rak fertiliteyi yükselttiği ve aynı zamanda ekonomik karlılık sağladığı inancındayız.
Özet (Çeviri)
- 46 - SUMMARY Studies on the effects on reproductive perfor mance of administration of GnRH and PGF2alfa in the early postpartum period in dairy cows. This study was conducted to determine if early postpartum treatments of gonadotropin releasing hormone and prostoglandin F2alfa would effect on reproductive performance. Sixty cows which were in good condition and well managed were used as the material, These animals were divided into three groups. Twenty cows in groupl were given gonedotropin releasing hormone (0.5mg) on day 14 postpartum. Twenty cows in groupll were injected intramuscularly GnRH (0.5mg) on day 14 postpartum fol lowed by 15 mg PGF2alfa ten days later. Twenty cows in grouplll were served as control. Only cows without obvious uterine infections and uterine pathology were assigned to the experimental groups. Rectal palpation, to assess uterine involution and ovarian activity was performed prior to each treatment and then once weekly. In addition milk samples were collected at 14, 24 and 27 days postpartum for measurement of progesteron level. Experimental animals were artificially inseminated at the first detected postpartum oestrus. As far as the results of this study is concer ned, treatment with both GnRH and GnRH+PGF2alfa reduced- 47 - intervals to first detected oestrus Interval from val- ving to conception was reduced by 15 days for cows treated with GnRH+PGF2alfa compared with control groups (grouplll). Treatment with GnRH+PGF2alfa also reduced intervals to second and third ovulation and shortened the first oestrus cycle. Treatment with GnRH+PGF2alfa significantly decreased intervals from calving to first service and services per conception compared with controls (grouplll). The mean conception rate for groupll, 1, 111 were 75, 55, and 45 percent, respec tively. Treatment with both GnRH and GnRH+PGF2alf a resulted in a significant decrease incidince of cystic ovary and prebreeding anoestrus compared to controls. On the other hand, GnRH treatment on day 14 postpartum resulted in an increase incidince of postbreeding anoestrus compared to controls and groupll. As a result, it is concluded that, treatments of GnRH-P.GF2alfa was improved fertility of dairy cows by early reestablishment of ovarian cycles and oestrus expression and also the GnRH+PGF2alfa treatment schedule might be economically beneficial in lactating dairy cows.