Deşarj lambalarında lamba-balast uyumluluğunun regresyon yaklaşımı kullanılarak analizi
In discharge lamps, analysis of lamp-ballast compatibility using regression approach
- Tez No: 364021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZIM İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Deşarj lambalarında kullanılan elektromanyetik veya elektronik balastlar, uygun kalitede olmadığında veya kullanıcılar tarafından yanlış tercih edildiklerinde, lamba-balast uyumluluğu aydınlatma verimliliği ve güvenirliği bakımlarından sorun oluştururlar. Elektromanyetik veya elektronik balastlar-deşarj lambaları arasındaki pozitif uyumsuzluk sorunları, gerektiğinden fazla güç çekilmesine ve çabuk hasara neden olabilmektedirler. Ayrıca, bu durumda transfer ettikleri gücün toleransı geçen ölçüde, bir kısmını da kendi üzerlerinde kaybedebilmektedir. Deşarj lambaları ile uyumsuz olan balastların negatif uyumsuzluk gösterdikleri durumlarda ise, şebekeden gerektiği kadar güç transferi yapılamamaktadır. Bu durumda ya verimsiz bir aydınlatma ile yetinilmekte ya da lamba sayısının yetersiz olduğu düşünülerek, enerji kaybının artması ve verimliliğin düşmesi göze alınarak ilave lamba kullanımı tercih edilmektedir. Bu çalışmada, lamba-balast uyumluluğunun alt ve üst kriterlerinin belirlenmesine yönelik olarak çalışmalar gerçekleştirilerek, yukarıdaki olumsuzlukların elimine edildiği aydınlatma aygıtlarının verimli kullanımlarına yönelik limitlerin oluşturulması hedeflenmiştir. Ayrıca, oluşturulan bu limitler, regresyon yaklaşımı ile değerlendirilerek, standart güç değerleri dışında karşılaşılabilen ya da üretilebilen özel amaçlı deşarj lambaları için balast uyumluluğu uygulama modellemeleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic or electronic ballasts used in discharge lamps, in the absence of suitable quality or preferred by the users when they are wrong, lamp - ballast compatibility problems of lighting efficiency and reliability of care form. Positive incompatibility issues between electromagnetic or electronic ballasts and discharge lamps, pulling more power than necessary and are quickly can cause damage. Also, in this case the extent they transfer a portion of the power tolerance can lose their thereon. Discharge lamps and ballasts with negative incompatibility of their cases, the transfer of power from the grid can not made as required. In this case, either being contented with inefficient lighting or insufficient number of lamps in mind, increase in energy loss and a reduced efficiency considering the use of additional lamp is preferred. In this study, the top and bottom of the lamp - ballast compatibility criteria for the determination of the studies carried out, the above negative effects are eliminated limits for efficient use of lighting device is aimed to develop. Generated evaluated by regression approach these limits, except for standard power value can be produced that may be encountered or special purpose application compatibility ballasts for discharge lamps modeling was carried out.