Kastamonu ili enerji iletim ve dağıtım sisteminin modellenerek analizi ve uygulaması
Analysis of power transmission and distribution system of kastamonu province and aplication
  1. Tez No: 364022
  2. Yazar: İLKER TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Elektrik enerjisi büyük çaplarda depolanamayan bir enerji türüdür. Bu nedenle elektrik enerjisi üretildiği anda hemen kullanıcıya ulaştırılması gerekmektedir. Santrallerde üretilen elektrik enerjisi, yüksek gerilim ve alçak gerilim hatlarıyla iletimi ve dağıtımı yapılmaktadır. Yüksek gerilim hatlarıyla enterkonnekte şebekede iletim ve dağıtım sağlanırken alçak gerilim hatları ile de tüketici tesislere ulaştırılır. Elektrik enerjisi hattı sırasıyla santrallerdeki jeneratörler, güç trafoları, enerji nakil hat veya kabloları, orta gerilime indiren trafolar, dağıtım hatları ve güç trafolarından oluşmaktadır. Yapılan bu çalışmada Kastamonu ilinin iletim ve dağıtım şebekesinin Matlab simulink programı kullanılarak modellenmiştir. Hatların yük durumları, akım-gerilim değişimleri, 3 faz-toprak kısa devre durumundaki maksimum akım değerleri iletim ve dağıtım modeli ile elde edilmiştir. Bu ilde bulunan bir fabrikadan alınan verilere göre de aynı program yardımıyla trafo modellemesi yapılarak yükün çektiği akım değeri gözlemlenmiş ve yükün harmonik analizi yapılmıştır. Çalışmada kullanılan devre elemanlarının parametreleri TEİAŞ, ENERJİSA, trafo modellemesi için gerekli olan trafo rutin test raporları AEG ETİ firmasından temin edilmiştir. 2012-2014 yılları arasında alınan verilere göre iki yılda Kastamonu ilinin enerji talebinde %10.26 oranında artış olduğu gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Enerji İletim ve Dağıtım Sistemleri, Güç Sistemleri, Kısa Devre Analizi, Yük Akışı, Harmonik Analiz.
Özet (Çeviri)
Electrical energy is an energy type which can't be stored at large scale. Accordingly, it is immediately necessary to deliver to the user once the electrical energy produces. The transmission and delivery of the electrical energy produced in plants are performed through high and low voltage lines. In interconnected network, the transmission and delivery provide using the high voltage lines. However, in order to deliver to the user installation, the low voltage lines are utilized. The electrical energy line consists of generators in the plants, power transformers, energy power transmission line or cables, transformers reducing to mid-voltage, delivery lines and power transformers, respectively. In this study, the transmission and delivery network of the Kastamonu Province is modeled using the MATLAB SIMULINK program. Line load case, current-voltage variations, the maximum current values in three phase-ground short circuit conditions are obtained with the transmission and delivery model. According to data taken from a factory in this province, the current values that the load draws are observed by modeling the transformer by means of the same program and the load harmonic analysis is made. The parameters of circuit components are taken from the commercial companies in Turkey, TEİAŞ and ENERJİSA. Further, routine test reports required for modeling the transformer are supplied from a commercial company, AEG ETİ. According to data between 2012 – 2014 years, an increase of 10.26 percent is observed in the energy demand of the Kastamonu Province. Keywords : Energy transmission and distribution Systems, Power Systems, Short Circuit Analysis, Load Flow, Harmonic Analysis