Türbülanslı önkarışımsız metan/hidrojen/nitrojen jet alevinin sayısal olarak modellenmesi ve türbülans modellerinin karşılaştırılması
Numerical simulation of non-premixed methane/hydrogen/nitrogen turbulent jet flame and comparison of turbulence models
  1. Tez No: 364120
  2. Yazar: MÜRÜVVET DİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN UYGUR ONBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, düşük hızlı yan akışa sahip metan/hidrojen/nitrojen türbülanslı jet alevleri sayısal olarak hesaplanmıştır. Sıcaklık, karışım oranı, yoğun ve daha az yoğun türlerin olasılık yoğunluk fonksiyonlarını içeren hesaplar literatürdeki mevcut ölçümlerle karşılaştırılmaktadır. Hesaplama programı Fluent 6.23.6 kodudur. Analizde, uygunluklarının anlaşılması amacıyla RANS temelli türbülans modelleri, Reynolds Gerilme Modeli ile Standart k-epsilon, RNG k-epsilon ve SST k-omega kullanılmaktadır. Kimyasal mekanizma açık literatürden GRI temelli veri kullanılarak modellenmektedir. Karışım yanması kırk-bir adımlı reaksiyon mekanizması kullanılmaktadır. Uygulanan türbülnas-kimya etkileşim modeli ile hesaplama yönteminden elde edilen değerlerin, ölçülen verilere yakınlığı detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this present research, turbulent jet flames of methane/hydrogen/nitrogen in low velocity co-flow have been computationally studied. The computations including probability density functions of temperature, mixture fraction, major species and minor species mass fractions are compared to the measurements presented in the literature. The computational tool was the Fluent 6.23.6 code. In analyses, to understanding capabilities of Reynolds Avaraged Navier-Stokes turbulence models such as Reynolds Stress Model, Standart k-epsilon, RNG k-epsilon and SST k-omega turbulence models have been used. The chemical mechanism were modeled by using GRI based data from the open literature. Forthy-one step reactions mechanism for mixture combustion is employed. The proximity of values which obtained from applied turbulence-chemistry interaction model and the computational method to the major data was discussed in detail.