Uzay laboratuvarı için gerekli sistemler ve çalışma prensipleri
The systems necessary for the space research center and the working principles
- Tez No: 364119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, uzay ve havacılık araştırma laboratuvarları konusunda dünyadaki gelişmiş ülkeler incelenip, Türkiye'deki mevcut durum da göz önüne alınarak bir sivil bir de askeri model tasarlanmaya çalışılmıştır. Bu modeller oluşturulurken, uzay ve havacılık alanındaki projelerle paralel şekilde ve uzay teknolojileri ile ilgili deneysel araştırma eksikliğini giderecek şekilde oluşturulması gereği vurgulanmıştır. Kısıtlı kaynaklarla, mevcut ihtiyaçlara yönelik olarak bu modelleri parça parça yapma süreci gözönünde bulundurularak, ana dallarda temel laboratuvarların olduğu bir demo oluşturulmuştur. Modeller içindeki birimler detaylandırılmış, belirsizlikle ilgili öngörüde bulunulup, içinde bu sürecin yönetimini de gösteren akış diyagramının bulunduğu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,the developed countries around the world have been examined about the aerospace research laboratories and having regard to the current situation in Turkey, a civil and a military model have been tried to be designed. As these models were formed, the necessity to form in a way collaterally with the projects in aerospace department and in a way that would fill the deficiency of the experimental researches on space technologies was emphasized. By taking into consideration the process of constructing these models in pieces with limited resources intended for the current requirements, a demo has been comprised on the principal branches with the basic laboratories. The units in the models have been detailed and classified. The policy maker authority and procedure about these models have been discussed and a prediction about the obscurity has been made and the results that include the flow chart indicating the management of this process have been obtained.