BOTAŞ Petrol İşletmeleri Bölge Müdürlüğü, ham petrol tank çiftliğindeki majör risklerin değerlendirilmesi
Botaş Petrol Facilities Region Managament, assessment of major risks for crude oil tank farm
- Tez No: 364123
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ULUKANLI, PROF. DR. SUPHİ URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, Ceyhan ilçe sınırları içinde ve Doğu Akdeniz kıyısında, İskenderun Körfezinin kuzey yakasında kurulu bulunan ve büyük bir endüstriyel tesis olan Botaş Petrol İşletmeleri Bölge Müdürlüğüne ait Ham Petrol Depolaması yapılan Tank Çiftliğindeki Majör Risklerin Değerlendirilmesi yapılmıştır. Mevzuatlar kapsamında büyük endüstriyel tesis olduğu bilinen Botaş'ın Tank Çiftliğindeki öngörülen majör riskler; Botaş yetkilileri ve Tank Çiftliğinde görev yapan tecrübeli personel ile görüşme yapılarak, L tipi matris yöntemiyle derecesine göre büyükten küçüğe doğru sıralanmış ve uygulanan risk kontrol önlemleriyle seviyeleri güvenli işletilebilir seviyelere düşürüldüğü ve sürekli kontrol altında tutulduğu tespit edilmiştir. Literatür araştırmasında benzer ham petrol depolama tank çiftliklerinde uygulanan risk kontrol önlemlerinin benzer olduğu görülmüştür. Sonuç olarak Risk değerlendirmesinde belirlenen önlemlerin yerinde ve yeterli olduğu görülmüş, ancak iyileştirmeye yönelik öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, Major Risk Assessment was conducted for BOTAŞ Petroleum Corporation Crude Oil Storage Tank farm, which is built on the northern side of the Gulf of Iskenderun and within the boundaries of the district and the eastern Mediterranean coast of Ceyhan, and major industrial facilities of the Regional Directorate. Botas is known to be a major industrial installation under regulations prescribed Tank farm the major risks Botas authorities held with experienced personnel who work in Tank Farm, ranked in descending order according to the degree of L-type matrix method, and can be operated safely applied levels, reduced levels of risk control measures and continuously kept under the control was determined. Literature survey, similar to the crude oil storage tanks farm were similar to those implemented risk control measures. As a result, on this risk assessment have been identified a suitable and sufficient of the measures. However, recommendations for improvement are presented.