Ankraj plakalarının farklı zemin koşullarındaki çekme kapasitelerinin incelenmesi
An investigation of uplift capacity of anchor plates in different soil conditions
- Tez No: 364122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, kil, kum ve tabakalı zeminlere inşa edilen helisel ankraj plakalarının çekme kapasitesi laboratuvar ortamında model deneyler yapılarak araştırılmıştır. Deneylerde 50mm çapında dairesel ve helisel iki farklı model ankraj plakası kullanılmıştır. Model deneylerde, gömülme oranı, kum sıkılığı ankraj plakasının şekli ve farklı zemin türlerinin çekme kapasitesi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Model deneylerde tabakalı zeminlerde ara yüzeye yerleştirilen geosentetiğin çekme kapasitesine etkisi de araştırılmıştır. Gömülme oranı, ankraj şekli, kum sıkılığı, zemin türü ve geosentetik güçlendirme ile ankraj plakasının çekme kapasitesinin arttığı görülmüştür. Ayrıca, model deney düzeneği, sonlu elemanlar yöntemi kullanan PLAXIS 2D bilgisayar programı ile modellenip analiz edilmiştir. Elde edilen deney sonuçları sayısal sonuçlarla karşılaştırılmış ve gerekli öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, uplift capacity of anchor plate embedded in sand, clay and layered soil was investigated by conducting laboratory model tests. Model anchor plate with 50mm diameters of helix and circular were used in the tests. The parameters investigated for the uplift capacity of anchor plate include the shape, embedment ratio, different soil types and density of sand. In the model tests, it was also investigated the effect of geosynthetic where was placed on the interface of layered soil. It was observed that uplift capacity of anchor plate increased with increasing the embedment ratio, shape of anchor, density of sand, soil type and geosynthetic reinforcement. In addition, the tests were modelled by using the finite element program called PLAXIS 2D. The experimental results were compared with the numerical results and finally, some necessary suggestions for continuation of this work were put forward.