Gemi direncinin ve hareketlerinin hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemi kullanılarak incelenmesi
Investigation of the ship resistance and motions using computational fluid dynamics
- Tez No: 364196
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada deneysel ve HAD ile gemi direnci ve hareketleri incelenmiştir. İ.T.Ü Ata Nutku Gemi Model ve Deney Labaratuarın da direnç deneyleri gerçekleştirilmiş ve sonuçlar HAD sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Gemi hareketlerinin HAD ile modellenebilmesi için literatürde deneysel sonuçları bulunan KVLCC2 tekne formu kullanılmış ve HAD analizlerinin doğruluğunun test edilebilmesi için ihtiyaç duyulan deneysel veriler literatürden tespit edilmiştir. Dalgalar içerisinde tekne direncinin değişimi ve ek dalga direnci de çalışmaya dahil edilmiştir. RANS denklemleri sonlu hacimler metodu kullanılarak ayrıklaştırılmıtır. Türbülans viskozitesi için standard k-ε türbülans modeli kullanılmıştır. Serbest su yüzeyi VOF (Volume of Fluid) modeli kullanılarak incelenmiştir. HAD analizleri STAR CCM+ paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study ship resistance and ship motions are investigated by using experiments and computational fluid dynamics. Model resistance experiments are performed at Istanbul Technical University Towing Tank basin. The total resistance of the ship model is compared with the experimental results. For the investigation of ship motions KVLCC2 model is used. The ship resistance components in waves are also analyzed to study the viscous effects on the added resistance coefficient. The Reynolds Averaged Navier Stokes (RANS) equations and the nonlinear free surface boundary conditions are discretized by means of an overset grid finite volume scheme. In the numerical turbulent flow calculations, the relationship between the Boussinesq's hypothesis of turbulence viscosity and the velocities are obtained through the standard k-ε turbulence model. Simulations of turbulent free surface flows around the model are performed by using Star CCM+ solver and Volume of Fluid (VOF) model to capture the free surface between air and water.