NFC teknolojisinin toplu ulaşımda uygulanması
The NFC technology implementation on public transportation in smart cities
  1. Tez No: 364210
  2. Yazar: TUĞBA NAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET COŞKUN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
NFC teknolojisinin Toplu Ulaşımda Mobil Bilet olarak kullanılabilmesi için teknik ve iş modelinde yaşanan sıkıntılardan dolayı NFC teknolojisinin Toplu Ulaşımda bilet olarak kullanılabilmesi ve NFC'li inovatif projelerin hayata geçmesi gecikmiştir. Bu çalışmada NFC uygulamalarının Toplu Ulaşım sektöründe kullanılabilmesi için akıllı şehir uygulamalarına farklı bir bakış sunulmaktadır. NFC teknolojisinin daha iyi anlaşılması ve Toplu Ulaşımda kullanımının yaygınlaştırılması için en ideal iş modelinin kurulması amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı Toplu Ulaşım kullanan insanların hayatını kolaylaştıracak, geliştirilmiş NFC'li Bilet Uygulaması ile kolay geçiş imkânı sunan kullanıcı ile interaktif bir yapı hazırlamaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of thesis is to prepare interactive structure with projects using NFC Technology and make the life of people using public transportation easy. Easiness that digital commerce presents can be seen by fare, time and payment information with NFC Ticket Application.“NFC handset”used as POS device communicates read / write mode of NFC with public transportation ticket. NFC handset tops credit up to puclic transportaion ticket by communicating contactless in this mode. Furthermore, it informs final balance and the last transition information in ticket to the user. NFC Smart Poster is an application that presents interactive advertisement poster to custormers. This application can be used with alternative language options by downloading information (bus stop information, the neareas social events, campaingns, coupons, favourite music, etc.) read from NFC Tag located on Smart Posters to customer's NFC handset. These NFC projects generate communicates bridges between customers and business organization and upgrade Smart Cities's worth in public transportation