Trakya bölgesindeki uygulanan arazi toplulaştırmasının çiftçiler üzerindeki etkinliğinin irdelenmesi
Land consolidation's effectiveness and evaluation on farmers at Thracian region
  1. Tez No: 364267
  2. Yazar: CELALETTİN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN BURAK ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada kullanılan veriler Edirne İli İpsala ilçesinde 2 köyden 94 adet işletme ile yapılan anket verileri ve ilgili kurumlardan alınan veriler çalışmanın materyalini oluşturarak elde edilmiştir. Araştırma bölgesindeki üreticilerin toplulaştırma öncesi ve sonrası ile ilgili düşünceleri, toplulaştırmayı benimsemede hangi faktörlerin etkili olduğu, toplulaştırmadan kaynaklanan sorunları incelenmiştir. Arazi Toplulaştırmasına üreticilerin bakış açıları ile bu durumu etkilediği düşünülen bazı sosyo-ekonomik faktörler ile toplulaştırma sonrası parsel sayısı ve büyüklükleri, yol ve sulama bağlantıları, tarımsal alet sulama yöntemleri arasında istatistiksel olarak bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Üreticilerin arazi toplulaştırmasına bakış açıları ile bunları etkileyen faktörler arasında ne tür bağımlılık olduğu belirlenmiştir. Toplulaştırmanın sulama etkinliği, ulaşım etkinliği, parsel sekli, büyüklüğü ve sayısına etkisi bu göstergeler altında araştırılmıştır. Ayrıca toplulaştırma oranı ve sulama oranı göstergelerinin yanında toplulaştırmanın sosyal ve ekonomik yönden etkileri de araştırılmıştır. Üreticilerin arazi toplulaştırmasına bakış açılarına göre toplulaştırmanın etkinliğini belirlemek amacıyla; su kullanım etkinliği, tarımsal etkinlik ile sosyal ve ekonomik etkinlik olmak üzere üç ana göstergeye göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The data used in this study obtained from Edirne provinvce İpsala county`s two villages and ninety four businesses which based on survey results and related institutions documents. This research examined manufacturers before and after thoughts, what are the embracing factors and what are the arising issues of Land Consolidation. Land Consolidation research points out manufacturer's point of view about socio-economic factors, new parcels numbers and new parcels sizes, road and irrigation connections and is there any statistical connection between farming tools and irrigation. Manufacturer's point of view about land consolidation and related facts on this research are determined. Land Consolidation`s affect on irrigation activities, transportation activities, parcel`s shape, size and number, researched under these indicators. In addition, Land Consolidation`s rate and irrigation`s rate effect social and economical indicators which is also part of the research. According to manufacturer`s perspective on Land consolidations scope which can be analyzed under three main topics which are water use (irrigation) efficiency, agricultural effectiveness and socio-economic activities.