Süt sağım mekanizasyonunda enerji maliyetlerinin ve enerji verimliliğini etkileyen unsurların saptanması üzerine bir araştırma
A study of determination energy costs and factors affecting the energy efficiency for milking mechanization
- Tez No: 364268
- Danışmanlar: PROF. DR. POYRAZ ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezin amacı, süt sağım mekanizasyonda elektrik enerjisi verimliliğinin tespit edilmesidir. Bu amaçla, işletmelerdeki süt sağım ve soğutma sistemlerinin elektrik enerjisi tüketimleri ve toplam tüketim içerisindeki oranları tespit edilerek enerji verimliliği göstergeleri hesaplanmıştır. Bu göstergeler özgül elektrik enerjisi tüketimi, elektrik enerjisi üretkenliği ve elektrik enerjisi maliyeti oranı'dır. Denemeler, Tekirdağ ilinde bulunan üç farklı süt sığırcılığı işletmesinde sürdürülmüştür. İşletmelerdeki enerji tüketiminin en fazla sağım ve soğutma faaliyetlerinde olması nedeniyle, bu sistemlerdeki parametreler işletmenin enerji verimliliğini büyük ölçüde yansıtmaktadır. Ölçümler üç lokasyon için aynı dönemlerde ve bir aylık süre ile yapılmıştır. Sistemlerin elektrik enerji tüketimleri Mayıs, Haziran,Temmuz-2013 tarihlerinde enerji analizörü ile kayıt altına alınmıştır. Sonuç olarak; sistemlerin toplam elektrik tüketimlerindeki payları A işletmesi için % 63, B işletmesi için % 54 olarak tespit edilmiştir. A,B ve C işletmelerin günlük özgül elektrik enerjisi tüketimleri sırasıyla 270,55 kWh, 72,12 kWh ve 44,55 kWh olarak belirlenmiştir. A,B ve C işletmelerinin özgül elektrik enerjisi tüketimi değerleri sırasıyla 0,046 kWh/l ve 1,26 kWh/inek, 0,075 kWh/l ve 1,563 kWh/inek, 0,159 kWh/l and 2,624 kWh/inek olarak saptanmıştır. İşletmelere ait elektrik enerjisi üretkenliği değerleri ise sırasıyla 112,74 l/kWh 53,34 l/kWh ve 30,21 l/kWh olarak belirlenmiştir. Son olarak, işletmelerin elektrik enerjisi maliyeti oranları sırasıyla %1,6, %2,6 ve %5,7 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of electric energy efficiency for milking mechanization is aimed in the study. After determination of milking and cooling systems utilization rate and daily average electric energy utilization, energy efficiency parameters were calculated for each farm for this aim. Energy efficiency parameters are; specific electric energy consumption, electric energy productivity and rate of electric energy cost. The trials were done at three different dairy farm located in Tekirdağ Area. Since milking and cooling systems are much more utilization systems in the farms, data collected from these systems were used as a represent of the farm energy efficiency. Electric analyzer devices were set at these systems for a month in the same duration. The device was recorded instant electric consumption and recorded. Data regarding the analyzer were taken in May, June and July, 2013. According to results; percentage of total milking and cooling system was found to be 63% in farm A, 54% in farm B. Daily average electric energy utilization values with 270,55 kWh, 72,12 kWh and 44,55 kWh were determined in Farm A,B and C respectively. Specific electric energy consumption for Farm A was calculated as 0,046 kWh/l and 1,26 kWh/cow for Farm B, 0,075 kWh/l and 1,563 kWh/cow, 0,159 kWh/l and 2,624 kWh/cow for Farm C. Electric energy productivity was found to be 112,74 l/kWh for Farm A, 53,34 l/kWh for Farm B and 30,21 l/kWh Farm C. Rate of electric energy cost in Farm A was 1,6%, in Farm B 2,6% and 2,6% in Farm C.