Yazılım hata logları kullanılarak veri madenciliği uygulaması gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 364539
  2. Yazar: GÖKHAN ACUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY TUGAY BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yüksek Lisans Tezi, Yazılım Hata Logları Kullanılarak Veri Madenciliği Uygulaması Gerçekleştirilmesi, Maltepe Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı. Bu tez çalışmasında bir kurumsal kaynak planlama yazılımına ait günlük hata loglarını veritabanından çekip birtakım önişleme işlemleri gerçekleştirerek, elde edilen veri üzerinde birliktelik analizi algoritması çalıştıran bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım sayesinde, bir hatanın oluşmasına yol açan koşulların birliktelik analizi gerçekleştirilerek elde edilen sonuçları yönetim kademesine e-posta gönderen bir yapı kurulmuştur. Ayrıca, hataya sebep olan sık örüntüler tespit edilmiş ve görselleştirilmiştir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde tez ile ilgili genel kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde literatür taraması sonucu derlenen çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde günlük hata loglarının veritabanından çekilmesinden, veri önişleme adımının uygulanmasından, Apriori algoritmasının ve Graphviz yazılımının uygulanmasından sonra ilgili kişilere hata analizi hakkında bilgi verilmesinden bahsedilmektedir. Dördüncü bölümde de çalışma sonunda elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Master Thesis, Performing a Data Mining Application using Software Bug Logs, T.C. Maltepe University, Institute of Natural Sciences, Department of Computer Engineering. In this master thesis, a software has been developed, performing some data preprocessing steps taking daily bug logs about an Enterprise Resource Planning software from a database. This software executes association rule mining on data. After association rule mining, E-mail about the results of the conditions of the bugs is sent to management position. Moreover, the frequent patterns, causing bug, has been detected and visualized. This thesis has five sections. In the first section, general concepts of the thesis have been mentioned. In the second section, the previous studies about the general concepts have been presented. In the third section, it is explained that daily bug logs are taken from database, data-preprocessing has been implemented, Apriori algoritm and Graphiz software have been applied and bug analysis has been informed to related people through e-mail. In the last section, the results of the study have been discussed and interpreted.