Emir Kıvırcık'ın Büyükelçi ve Elie Wiesel'in Gece adlı eserlerine yansıyan antisemitik ögeler: Bir imgebilim çalışması
Antisemitic factors reflected in the works o f Emin Kıvırcık Ambassador and Elie Wiesel's Night: An imagology study
- Tez No: 364753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN BÖLÜKMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı, Emir Kıvırcık'ın“Büyükelçi”adlı eseri ile yazar Elie Wiesel'in“Gece”adlı eserlerine yansıyan antisemitik ögeleri tespit ederek karşılaştırmalı edebiyat bilimi verileri ışığında bir imgebilim çalışması ortaya koymaktır. Çalışmada, her iki eserde tespit edilen antisemitik ögelerin tarihsel, kültürel ve sosyal boyutlarını, bu ögelerin yazarlar ve karakterler üzerindeki etkisini çoğulcu inceleme yöntemi ile karşılaştırmak ve bütün bunları kalıpyargı ve önyargıların oluşumu bağlamında imgebilimin verilerine başvurarak ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Söz konusu çalışmada incelenen antisemitizm sorunu; tarihin tanık olduğu Yahudi soykırımını farklı ulusların bakış açılarıyla ele almaktadır. Yahudi soykırımının bu ulusların edebiyatlarına nasıl yansıdığını ve onların bu olaya karşı tutumlarını edebiyat aracılığıyla saptayarak ortaya koymaktadır. İmgebilim bu doğrultuda, iki eserdeki antisemitik ögelerin farklı uluslara nasıl yansıdığını görmek açısından bize yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze antisemitic factors reflected in the works of Emin Kıvırcık's“Büyükelçi”and the writer Elie Wiesel's“Night”, in the light of comparative literature and determine an imagology study. This study aims to examine historical, cultural and social dimensions of the antisemitic factors, determined in both works and compare the impact of these factors on authors and characters through eclectic method and determine all these things in the context of the formation of stereotypes and prejudices, referring to the data of imagology. In both works mentioned above, the anti-Semitism problem discusses the Holocaust, witnessed by history, from the perspectives of different nations. It reveals how the Holocaust is reflected on these nation's literatures and determining through literature their attitudes towards this event. In this direction imagology will help us to perceive the reflections of antisemitic factors in both works on different nations.