Türk toplumunda psikolojik yardım alma davranışının sosyolojik analizi: İzmir örneği
  1. Tez No: 364877
  2. Yazar: PINAR ALTINTAŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma Türk toplumunda yaşayan kişilerin psikolojik yardım arama tutumlarını, toplumun psikolojik yardım arama davranışına bakış açısını, sosyolojik incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışma toplumun ruhsal hastalıklara ve ruh sağlığı hizmetlerinin kullanımına yönelmesinde engelleyecek birçok faktör vardır. Bu çalışma ile bu faktörlerin ortaya çıkabilmesi ve toplumdaki ruh hastalıklarına ve uzmana yönelmedeki algılamayı ortaya çıkartmak araştırılmıştır. Araştırmaya İzmir'in çeşitli semtlerinde oturan 480 (214 kadın, 266 erkek) kişi katılmıştır. Araştırmada 26 sorudan oluşmuş psikolojik yardım arama tutumları ölçmeye yönelik anket kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde ki-kare frekans değerlendirilmesi ve croostabes kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında çalışmaya katılanların yaş aralığı 18-55 yaş ve ustu olarak değişmektedir. Katılımcıların yaşlarının dağılımına bakıldığında %44,4'ü (213) 18-35 yaş, %30,8'i (148) 36-55 yaş ve %24,8'ü (119) 55 yaş ve üstü olduğu saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; katılımcıların büyük bir kısmı psikolojik destek almanın sağlıklı bireyler yetiştirmekte, kişiler arası sağlıklı iletişim kurmakta kolaylıklar sağladığını, insanların özgüvenlerinin artmasına yardımcı olduğunu ve toplum sağlığı çalışmalarında sağlığın korunması ve geliştirilmesi için önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca katılımcıların yarıya yakını da psikolojik yardım alanların toplum tarafından dışlandığını düşünmektedir. Psikolojik problem yaşayan kişilerin toplumda alay konusudur diyenlerin oranı %75,6(n=363) iken alay konusu olmadığını düşünenlerin oranı ise %24,2 (n=117) olarak saptanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda ruh sağlığı profesyonelleri; yardım arama tutumunda kültürel etkenler belirlenmeli, bireylerin eğitimlerinin ve ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik devlet politikalarının geliştirilmesinde ve iyileşmesinde yol gösterici olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to seek the attitudes of seeking psychological help, both from personal and society perspective with a sociological point of view. there are several factors for the society directing to the usage of mental ilness and mental community services. The survey involves 480 (214 female, 266 male) people chosen from various districts of izmir. In this study. Composed of 26 questions designed to measure psychological help-seeking attitudes questionnaire was used. Chi-square frequency of survey data and croostabes is used to evaluate. the participants of the study were between 18-55 years old. The distribution of the ages of the participants were found as it is: 44,4% (213) of 18-35 years, 30,8% (148) 36-55 years and 24,8% percent (119) 55 years or older. According to the results obtained from the research; a large part of participants believes that getting psychological supports provides convenience, healthy interpersonal communicatio, help people to increase their self-confidence and protects public health. In addition, nearly half of respondents also think that psychological assistance recipients are excluded by society. The persentage of the people saying Psychological problems is a mockery of the people living in the community is %75,6 (n= 363) the persantage of the people those who think it is not mockery is %24,2 (n=117). As a result, the mental health professionals; should be determined by cultural factors in help-seeking attitudes, and economic status of individuals for the improvement of education in the development of government policies and healing should be the guiding