Measurement and evaluation of physiological components of professional soccer players of MKE Ankaragücü, Petrolofisi and Şekerspor soccer teams
MKE Ankaragücü, Petrolofisi ve Şekerspor profosyonel futbol takımlarının fizyolojik özelliklerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 36510
  2. Yazar: HAYRETTİN GÜMÜŞDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜL TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
öz MKE ANKARAGÜCÜ, PETROLOFÎSt VE ŞEKERSPOR PROFOSYONEL FUTBOL TAKIMLARININ FİZYOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN ÖLÇÜLMESİ VE DE?ERLENDİRİLMESİ GÜMÜŞDA? Hayrettin Yüksek Lisans Tezi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Gül TİRYAKİ Şubat, 1994, 71 Sayfa Çalışmanın Amacı ve Metodu: Bu çalışmanın amacı 1992-93 İkinci yan sezonunda Türkiye birinci lig takımı MKE Ankaragücü, İkinci lig takımı Petrolofisi ve üçüncü lig takımı Şekerspor'un aerobik gücü, anaerobik gücü, vücut yağ yüzdesi, esneklik, pençe kuvveti, hız, boy ve kilolarını bulmak ve birbirleriyle kıyaslamaktır. Her bir takımdan 18-30 yaşları arasında 16 profesyonel erkek futbolcu olmak üzere toplam 48 antrenmanlı ve sağlıklı futbolcu denek olarak alındı. Bu testin amaa için 7 fiziksel uygunluk testi yapıldı. Sonuçlar MKE Ankaragücü, Petrolofisi ve Şekerspor profesyonel futbol takımları arasında karşılaştırıldı. Sonuçlar one-way analysis of variance (ANOVA) ile.05 aralığında test edildi. Bulgular ve Sonuçlandırma : Birinci, ikinci ve üçüncü lig profesyonel futbol takımları arasında vücut yağ yüzdesi, boy, max V02, 50 m koşu ve esnekliklerinde.05 önem aralığında bir farklılık bulunmadı. ıııFakat, birinci lig ve ikinci lig takımlarının kilolarında ve anaerobik güçlerinde farklılık bulundu. Birinci lig ve ikinci lig, birinci ve üçüncü lig futbol takımlarının dikey sıçramalarında önemli farklılık saptandı. Yine birinci ve üçüncü lig, ikinci ve üçüncü lig futbol taklmlarlrûn sağ ve sol el pençe kuvvetlerinde önemli bir farklılık bulundu. Oysa birinci ve ikinci lig futbol takımlarırun sağ ve sol el pençe kuvvetinde önemli bir farklılık görülmedi. îkinci lig ve üçüncü lig futbol takımlarının kilolarında, dikey sıçramalarında, anaerobik güçleri arasında önemli bir farklılık görülmedi. Bilim Kodu : iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEASUREMENT AND EVALUATION OF PHYSIOLOGICAL COMPONENTS OF PROFESSIONAL SOCCER PLAYERS OF MKE ANKARAGÜCÜ, PETROLOFİSİ, AND ŞEKERSPOR SOCCER TEAMS GÜMÜŞDA?, Hayrettin M.S. Physical Education and Sports Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Gül TİRYAKİ February, 1994, 71 pages. Scope and Method of Study: The purpose of this study was to find and to compare the anaerobic power, aerobic power, percent body fat, flexibility, grip strength, speed, height, and weight of the soccer players of MKE Ankaragücü, which is the first league team, Petrolofisi which is the second league team, and Şekerspor which is the third league team in Türkiye Professional soccer league during 1992-93 spring season. 16 professional soccer players from each team of a total 48 trained healthy professional male soccer players aged 18-30 years old, served as subjects.A total of 7 physical fitness variables were recorded for the purpose of this study. 7 physical fitness variables results were compared among the first leauge, second leauge and third leauge professional soccer teams. Results were tested by using the one way Anova for significance of differences among these teams at.05 confidence level. Findings and Conclusions: The differences in the means of percent body fat, height, V02 max, 50 m dash and flexibility were not found statisticaly significant between first league, second league and third league professional soccer teams at.05 confidence level. But, there were significant differences in the means of weight and anaerobic power between first league and second league soccer teams. There were also significant differences in the means of vertical jump between first and second league teams and first and third league soccer teams. The differences in the means of right and left grip strength were found to be significant between first and third league and second and third league soccer teams. However, the difference in the means of left and right hand grip strengths were not found statistically significant between first and second league teams. And there were no significant differences in the means of weight, vertical jump, anaerobic power between second and third league professional soccer teams at.05 confidence level. Science code 11