Seçim dönemlerinde oy verme davranışını artırıcı iletişim kampanyaları
  1. Tez No: 36520
  2. Yazar: R. AYHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Oy vermek, T.C. Anayasası'nda nitelikleri belirtilen her Türk seçmeni ne sunulmuş bir haktır. Oy verme davranışını açıklayan yaklaşımlar oy verme hakkını egemenlik hakkı, bir kamu görevi ve felsefi-siyasal görüş olarak değerlendirir. Türkiye'de oy vermek zorunludur. Oy vermenin zorunlu olduğu diğer ülkelere örnek olarak Belçika ve Avustralya verilebilir. Zorunlu oyun gerekçeleri, oy vermenin bir kamu görevi oluşu ve katılma oranlarının düşüklüğüne dayanır. T.C. Anayasası'na göre oy vermek bir görev değil hak tır ve seçime katılma oranları diğer ülkelerle kıyaslandığında oldukça yük sektir. Zorunlu oy uygulaması ile oy vermenin demokratik anlam ve değeri azalmakla beraber seçmen oy verme davranışı ile ilgili gerçek tutumunu da yansıtamaz. Çalışmanın amacı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de zorunlu oy uygulamasını kaldırtmak ve seçmeni para cezası korkusu ile değil, oy vermenin gereğine inandırarak oy vermesini sağlamaktır. Bunu sağlamanın en demokratik yolu da ikna edici iletişim kampanyaları düzenleyerek, seçmeni oy verme davranışına teşvik etmektir. Amaca ulaşmak için çalışmada önce oy vermenin anlam ve önemi, oy vermeyi etkileyen değişkenler üzerinde durulmuştur. Daha sonra oy verme davranışım artırmada yararlanılacak ikna ve kitle iletişim kuramları açıklanarak, konu ile ilişkilendirilmiştir. Sonuncu bölümde ise, oy verme davranışını artırmada yararlanılacak bir iletişim modeli hazırlanmış ve bu modele uygun bir kampanya planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the study was to organize communication compaigns for increasing voter behaviour in the election time. Firstly, the problem that is related voting behaviour is explained. Voting is compulsory in Tur key but the reasons for compulsory voting are not needed. Voter-participa tion rates are high in Turkey. Voters must be free to make their voting-de cision. Because of this reason, we need to persuade the voter believes the meaning and importance of voting. It's the most democratic way for voting. This issue is evaluated in terms of the persuasion and mass communicati on theories. Finally, a communication model that increas voter-behaviour in the election time was organized. A