Türkiye'deki karma kullanımlı yapıların kentsel tasarım ilkeleri doğrultusunda incelenmesi
Mixed use structure in turkey in the direction of urban design principles of investigation
  1. Tez No: 365207
  2. Yazar: PELİN HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FATİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Karma kullanımlı yapılar, barındırdıkları farklı fonksiyonları ve büyüklükleri ile bir kent modeli oluşturmaktadırlar. Kent içinde mikro kent oluşturan bu yapılar son dönemlerde kentliler tarafından büyük rağbet gösterilmektedir. Artık bu yapılarda her türlü ihtiyaç zaman kaybetmeden karşılanmaktadır. Bu çalışmada, karma kullanımlı yapılar kentsel tasarım ilkeleri yönü ile değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Bu değerlendirme için Türkiye'de ki karma kullanımlı yapılar araştırma alanı olarak seçilmiştir. Son yıllarda açılan ve açılacak olan karma kullanımlı yapıların bu derece rağbet görmesi, kent modeli kurgusuyla tasarlanan bu yapıların kentsel tasarım ilkeleri ile değerlendirilmesini zorunlu kılmıştır. Birinci bölümde, konunun belirlenmesi, problemin tanıtılması, çalışmanın amacı ve nasıl ele alındığı açıklanmaktadır. İkinci bölümde, konu ile ilgili literatür araştırmaları ile kentsellik /karma kullanımlı yapı kavramı ve birbirleri ile olan ilişkisi yer almaktadır. Üçünde bölümde, çalışma alanı tanıtılmakta, araştırmanın yürütülmesi, yöntem ve teknikleri açıklanmaktadır. Çalışma alanındaki analizler bu bölümde yer almaktadır. Dördüncü bölümde, yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan bulgular ve tartışmalar yer almaktadır. Beşinci bölümde, sonuçlar ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Mixed-use buildings, with their host of different functions and create a model of a city with the size they are. These structures, forming micro-city within the city in recent years are in great demand by the citizens. Now in these structures withou tlosing time every need is met. In this study, mixed-use structures with aspect of urban design principles it seeks to assess. For this evaluation, mixed-use buildings in Turkey was chosen as the research area. In recent years opened and mixed-use buildings that will be opened this highly unpopular, urban model, the evaluation of these structures has necessitated by the principles of urban design. In the first section, the determination of the issue, the problem of introducing the purpose of the study are described and discussed how. In the second part, with the research literature regarding the concept of urban residential and mixed-use structures and their relationship with one another is located. In section three, the study area is introduced, the execution of the research, methods and techniques are described. Analysis in the study area is located in this section. In the fourth chapter, the findings resulting from the studies and discussions is located. In the fifth chapter, conclusions and recommendations are included.