Metal heykel uygulamalarında malzeme ve tekniklerin biçimlendirmeye etkisi
  1. Tez No: 36523
  2. Yazar: SELÇUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞAHİN ÖZYÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ii ÖZET Metal heykelciliğinde biçimlendirme, dökümün yanı sıra, bükme, çekiçleme, kesme, kaynaklama, lehimleme, perçinleme (sıcak-soğuk biçimlendirme) ve çeşitli ısıl işlemler kullanılarak yapılmaktadır. Uygulanan tekniklerin yanı sıra malzemelerin fiziksel ve kimyasal yapısı heykelin sonuçlandırılmasında son derece etkilidir. Günümüzün sanatçısı endüstrinin metallerini ve aletlerini kullanmaya başlamıştır. Sanatçı endüstriyel amaçlar için üretilen malzemeleri kullanarak bu malzemelere farklı yorum ve anlamlar yüklemektedir. Yapılan çalışmada heykel yapımında kullanılan metallerin yapıları ve biçimlendirme tekniklerini, tamamlanan heykellerin renklendirilmesi, aşınma ve oksidasyona karşı korunmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
üi SUMMARY In metal sculpture, shaping is also made by bending, hammering, cutting, welding, soldering, riveting (shaping with heat or without heat) and using various heating operations as well as casting. The physical and Chemical structure of the material is also very effective during the building up process of a sculpture. Contemporary artist uses industrial metals and tools in their work. They are using products manufactured for an industrial purpose and attaching different concepts and meanings to them. In this thesis, the structure of metals and shaping techniques in constructing sculpture is analysed. On the other hand, coloring sculptures and the protection of them against corrosion and oxydation is also examined.