Nanomalzemelerin Mimaride Kullanım Olanakları
Applications of Nanomaterials in Architecture
  1. Tez No: 365236
  2. Yazar: SEMİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLHAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Atom ve moleküllerin bir araya getirilmesi ile nanoölçekte işlevli yapıların oluşturulması“nanoteknoloji”olarak tanımlanmaktadır. Nanoteknolojiyi bilinen tüm diğer teknoloji alanlarından ayıran en önemli özelliği“atomik düzeyde hassasiyettir”. Moleküler düzeyde atom atom dizilmiş ve tasarlanmış yapıların ulaşabileceği mükemmele yakın“hatasızlık/kusursuzluk”niteliği nanoteknoloji ile ilgili beklentileri yükseltmektedir. Nanoteknoloji disiplinler arası bir bilim dalıdır. Özellikle malzeme bilimindeki gelişmeler mimariyi de yakından etkilemektedir. Nanoteknoloji, geleneksel yöntemler ile üretilen malzemelere oranla daha sağlam, daha kaliteli, daha uzun ömürlü, daha hafif ve daha küçük yapıların geliştirilmesine olanak tanımaktadır. Bu çalışmada mimaride kullanılan ve yakın gelecekte kullanılma potansiyeli bulunan nanomalzemeler incelenmiş; nanomalzemelerin uygulama alanı bulduğu başlıklarda örnek yapılar analiz edilmiştir. Amaç, yeni bir sanayi ve bilgi devrimi olarak 21. yüzyıla damgasını vuracağı tartışılan nanoteknolojiyi ve nanoteknoloji ürünü nano malzemeleri, mimarideki kullanım olanakları açısından irdelemektir. Dört bölümden oluşan çalışmada mimaride nanomalzemeler kullanılarak geleneksel malzemeler ile çözülemeyen pek çok soruna çözüm bulunabileceği; strüktürel olarak daha hafif, daha dayanımlı, daha geniş açıklıklar geçebilen sistemlerin kurgulanabileceği; farklı işlevlere sahip kaplamaların malzeme kullanımında avantajlar sunacağı, daha ince kalınlıklarda daha etkili ısı yalıtımı sağlanabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bununla birlikte nanoteknoloji ile ilgili çalışmalar sürdüğü için maliyetler yüksektir ve olası potansiyel riskler nedeniyle insan ve çevre sağlığı üzerine çalışmalar devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Described as the manipulation of molecular structures, nanotechnology is differentiated with respect to its main focus on the direct control of matter on atomic scale. There is an increasing expectation on the possibility of 'perfection' thanks to once seemingly impossible idea of designing atoms and their relationships at molecular levels. Being a multidisciplinary realm, nanotechnology has impacts on architecture, with the developments on material knowledge in particular. Nanotechnology gives opportunities to develop structures that are sounder, better in quality, have longer life-expectancy, lighter in weight, and smaller in size than those that have developed with traditional techniques. Nanomaterials which are currently in use and will be available in the near future in architecture have been researched, and buildings that have nanomaterial applications have been analysed in this study. The aim of the study is examining the usage possibility of nanotechnology, a new industrial and information revolution of the 21st century, and nanomaterials, product of nanotechnology, in architecture. This study, which consists of 4 sections, have reached the conclusions such as: the usage of nanomaterials can provide solutions for issues that cannot be solved with traditional materials; structurally lightweight, more durable, wider-spanning systems can be designed; coatings that have different properties can provide advantages in material usage; thinner material thicknesses can provide better insulation. In addition, costs are high due to continuing studies on nanotechnology, and potential risks on human wealth and environment is a subject of ongoing researches.