Adneksiyal kitlelerde malignite risk indeksinin (RMI'nın) histopatolojik tanılarla karşılaştırılması
The ri̇sk of mali̇gnancy index (RMI) i̇n adnexial mass comparison to know histopathological
  1. Tez No: 365286
  2. Yazar: NARİN YAR ELMASTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SENEM YAMAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Jinekoloji vakalarında adneksiyal kitlelere oldukça sık rastlanır. Adneksiyal kitleli vakalarda özellikle benign-malign ayrımının yapılması gerekir. Over kanseri vakalarının prognozunun kötü olması, diger kanser vakalarına kıyasla erken ve özgül uyarıcı belirtilerinin olmamasından dolayı geç tanı konulması bu hastalığın önemini artırmaktadır. Yaptığımız bu çalışma, benign-malign adneksiyal kitleleri preoperatif dönemde daha iyi tanımlayabilmek, adneksiyal kitlenin malignite olasılığını daha yüksek oranda öngörmek amaçlı yapıldı. Çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakütesi jinekoloji kliniğine başvuran 212 hasta dahil edildi. Bu çalışmada CA-125 düzeyi, ultrasonografik bulgular (bilateralite, solid komponent, asit varlıgı, metastaz varlıgı, multilokülarite) ve hastanın menopoz durumu incelenerek malignite risk indeksi (RMI) değeri hesaplandı, bu değerler postoperatif histopatolojik tanılarla karşılaştırıldı. RMI>200 olan vakalar malign kabul edilerek, olgular analiz edildi. Kendi çalışmamızda ultrasonografik bulgular kıyaslandıgında bilateralite ve solid alan varlığının maligniteyi öngörme açısından anlamlılıgının yüksek olduğu, multilokülaritenin ise diğerlerine kıyasla anlamlılığının en düşük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Adnexial masses are commonly seen in gynecologic cases. Malign or benign discrimination should be especially done for those patients suffering from adnexial masses. As prognosis of ovary cancer cases are deteriorite, as it has no previous signals and indications when compared to other disease cases and so establishing final diagnosis lately for the illness, has increased the importance of this disease. In this study we aimed to identify benign-malign adnexial masses in preoperative period better and to foresee malignancy possibility of adnexial masses on higher rate. 212 patients with adnexial masses who had been operated at Dicle University Gynecology Department are added to the study. Malignite Risk Index (RMI) value has been calculated by examining CA-125 level, ultrasonographic indications (bilaterality, solid component, acid presence, metastases presence, multilocularity) and the patient's climacteric status; these rates have been compared to postoperative histopatology diagnosis. By accepting RMI>200 cases as malign, the cases have been examined. When ultrasonographic indications are compared in our own study, it has been seen that bilaterality ve solid area existence have more signifancy to foresee malignity, multilocularity's signifancy the least when compared to the others.