Astımlı çocukların annelerinde anksiyete düzeyleri ve strsle başa çıkma yöntemlerinin değerlendirilmesi
Anxiety levels in mothers of children with asthma and evaluation of methods of coping with stress
- Tez No: 365285
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜSEMMA KARABEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Astım çocuklarda en sık görülen kronik hastalıktır. Astım vakaları önemli ölçüde artmaktadır. Aileler çocukluk çağında görülen astım tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Kronik hastalığa sahip çocuklarda ve annelerinde stres ve anksiyete sıklığının arttığını destekleyen yayınlar olup bu çalışmanın temel amacı, astımı olan çocukların annelerinin anksiyete düzeylerini ve stres ilişkili başa çıkma davranışlarını saptamaktır. Olgular ve Yöntemler: Prospektif olarak yürütülen araştırmamızda, çalışma grubu olarak 75 astımlı çocuk ve annesi, kontrol grubu olarak 60 sağlıklı çocuk ve annesi araştırmaya alınmıştır. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan Klinik Görüşme Formu ile, Beck Anksiyete Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Beck Anksiyete Ölçeğine göre yapılan değerlendirmede, astımlı çocuklarının annelerinde anksiyete puanı 8-15 olan olgu oranı % 29.3, anksiyete puanı 16-25 olan olgu oranı %30.6, anksiyete puanı 26-63 olan olgu oranı %34.6' dir. Kontrol grubunda anksiyete puanı 8-15 olgu oranı %50, anksiyete puanı 16-25 olan olgu oranı %31.6, anksiyete puanı 26-63 olan olgu oranı %1.6 dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: Asthma is the most common chronic disease among children. Cases of asthma are increasing dramatically. Families play an important role in childhood asthma management. Children with chronic diseases and their mothers show stress and anxiety incidences, which are supported by publications. The main purpose of this study was to understand the parental stress and associated coping behaviors of mothers of children with asthma. Cases and Methods: Our study conducted prospectively, and we included 75 asthmatic children and their mothers as study group. In the control group 60 healthy children and their mothers were included. Data was collected by the researchers using the Clinical Interview form, the Beck Anxiety Scale and Coping with Stres Scale of Style. Findings: According to Beck Anxiety Scale, the assessment showed that the mothers of children with asthma anxiety score is 8-15, in 29.3% of cases; 30.6% of patients with anxiety score is 16-25, 34.6% of patients with anxiety score is 26-63, in the control group 50% of patients with anxiety score is 8-15, 31.6% of cases with anxiety score is 16-25, %1.6 of cases with anxiety score is 26-63.