Elektif konjenital kalp cerrahisi geçirecek çocuk hastaların preoperatif nütrisyonel durumunun postoperatif morbidite ve mortalite üzerine etkisi
The effect of preoperative nutritional status on postoperative mortality and morbidity in children undergoing elective cardiac surgery for congenital heart defects
- Tez No: 365396
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Pediatrik yoğun bakımlarda , malnütrisyon, en önemli morbidite nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Cerrahi geçirecek çocuk hasta grubunda, preoperatif nütrisyonel durum tayini yapmak, postoperatif sık karşılaşılan komorbidite durumlarını önlemektedir. Bu çalışmada, elektif kalp cerrahisi geçirecek olan 3 ay - 5yaş aralığında 36 çocuk dahil edilmiştir. Tüm hastarda, antropometrik bir nütrisyonel ölçüm metodu olan Triseps Deri Kıvrım Kalınlığı Z skoru ve biyokimyasal nütrisyonel durum belirteçleri olan albümin ve prealbümin ile postoperatif yoğun bakımdaki morbidite faktörleri olan , yoğun bakım kalış süresi , mekanik ventilatör ihtiyaç süresi ve inotrop ihtiyacı arasındaki ilişki aranmıştır. Preoperatif nütrisyonel durum belirteçleri ve postoperatif morbidite faktörleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Ayrıca preoperatif nütrisyonel durum belirteçleri ile 30 günlük mortalite arasında da anlamlı ilişki izlenmemiştir (p>0,05). Nütrisyonel durum belirteçlerinin , bir myokardiyal stres belirteci olan Brain Natriuretic Peptid (BNP) ile ilişkisi çalışılmış ve anlamlı ilişki tespit edilmemiştir (p>0,05). Son olarak da , tüm çalışma dahilindeki değişkenlerin ameliyat sonrası yoğun bakım mortalite skorlama sistemlerinden biri olan Pediatrik Risk of Mortality ( PRISM) skoru ile ilişkisi aranmıştır. Bu değerlendirmede anlamlı sonuç elde edilmemiştir (p>0,05). Bu çalışmaya göre elektif kalp cerrahisi geçirecek çocuk hastalarda preoperatif nütrisyonel durumun postoperatif mortaliteye ve morbiditeye etkisi olmadığı anlaşılmıştır. Yine aynı şekilde, postoperatif mortalite riski skorlama sistemlerinin, çocuk kalp cerrahisi geçirmiş hastalarda güvenilirliğinin düşük olduğu izlenmiştir.Literatürdeki karşıt görüşlü çalışmalar dikkate alındığında, yeni, daha geniş kapsamlı prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Malnutrition is one of the most important morbidity factor in pediatric intensive care units (PICU). Assessing the preoperative nutritional status in children undergoing surgery prevents the occurance of morbidity factors commonly seen in postoperative period. In this study, 36 children, between 3 months - 5 years of age, undergoing elective cardiac surgery included. Nutritional status of all patients are assessed with Triceps Skinfold Thickness Z score as an antropometric measurement method of nutrition and albumin and prealbumin as biomarkers. These markers of nutritional status corrolated with lenght of stay in PICU , duration of mechanical ventilation and need for inotropic medications which are postoperative morbidity factors of intensive care unit. There was no correlation between, makers of preoperative nutritional status and postoperative factors of morbidity (p>0.05). Beside, there was not any meaningful relation between preoperative markers of nutritional status and 30 days of in hospital mortality (p>0,05). Brain Natriuretic Peptid as a biomarker of myocardial stress was related to the preoperative markers of nutritional status. No corelation has been found as well (p>0,05). Last, any corrolation between Pediatric Risk of Mortality (PRISM) as one of the mortality scoring system of PICU and all preoperative variables of nutritional status and myocardial stress has been asked. No statistically meaningful relation has not been found in between (p>0,05). In conclusion, according to this study , there is not any effect of preoperative nutritional status on postoperative mortality and morbidity in children undergoing elective congenital heart surgery. Beside, the realibility of postoperative mortality scoring system is poor in these patients.That's why, contradiction to the literature, there is a great need for new, comprehensive studies design prospectively.