Deri kanserlerinin tedavisinde uygulanmak üzere 5-florourasil içeren lipid nanopartiküllerin tasarımla kalite çalışmaları ve değerlendirilmeleri
Quality by design studies and evaluation of lipid nanoparticles containing 5- fluorouracil in the treatment of skin cancers
  1. Tez No: 365443
  2. Yazar: GÜLİN AMASYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TARIMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalınması sonucu gelişen deri kanseri oldukça sık karşılaşılan bir kanser türüdür. Tedavide cerrahi işlemler, radyoterapi, fototerapi ve kriyoterapi, en çok tercih edilen yöntemler olsalar da, bu yöntemler büyük ve birden fazla sayıda lezyon varlığında uygun değildir. Bu yöntemlere alternatif topikal kemoterapi için en yaygın kullanılan etkin maddelerden birisi 5-Florourasildir. Bu çalışmada 5-florourasil içeren lipid yapılı nanopartiküler sistemler geliştirilmiştir. Hazırlanan lipid nanopartikül formülasyonları ile deri kanserinin tedavisinde maksimum etki, minumum toksisite ve kabul edilebilir estetik sonuçlar hedeflenmiştir. Formülasyonların tasarım ve üretiminde ICH Q8 klavuzunda yer alan tasarımla kalite adımları takip edilmiştir. 5-florourasil içeren lipid nanopartikül sistemler iki farklı üretim yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Hedef ürünün kritik kalite özellikleri olarak, formülasyonların partikül boyutu, PDI, zeta potansiyel, % EE ve 6. saatte açığa çıkan etkin madde miktarları belirlenmiştir. Bu özellikler için kontrol stratejileri tanımlanmış ve elde edilen sonuçlar kullanılarak yapay sinir ağları programı ile tasarım alanları oluşturulmuştur. Yine yapay sinir ağları programı kullanılarak formülasyon optimizasyonu yapılmıştır. Elde edilen optimum formülasyonların karakterizasyonu ve görüntüleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra epidermoid karsinoma hücre dizisi üzerinde yapılan hücre kültürü çalışmaları ile formülasyonların sitotoksisite profilleri oluşturulmuştur. Seçilen iki formül üzerinde hücre tutulumu çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu lipid nanopartikül formülasyonlarını içeren hastanın kullanımına uygun jel formülasyonları geliştirilmiştir. Hazırlanan bu yarıkatı formülasyonlar ile düşük dozlarda bile etkinlik elde edilebileceği ve hedeflenen maksimum etki, minumum toksisite düzeyine erişilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Skin cancer is a common type of cancer and it occurs in consequence of the exposure to the harmful rays of the sun. Although the surgical operations, radiotherapy, phototherapy and cryotherapy are the most preferred techniques for the treatment, these methods are not convenient for the major or multiple lesions. 5-Fluorouracil is one of the most widely used agents for topical chemotherapy which is an alternative therapy to these methods. In this study, lipid based nanoparticulate systems containing 5-fluorouracil were developed. Maximum efficiency, minimum toxicity and acceptable esthetic properties were aimed with the lipid nanoparticles prepared. Quality by design elements which are take place in ICH Q8 guideline were followed for the design and manufacturing of the formulations. 5-Fluorouracil loaded lipid nanoparticulate systems were prepared using two different production processes. Particle size, PDI, zeta potential, % process efficiency and released amount of drug at sixth hour were determined as critical quality parameters of the target product. Control strategies were defined for these parameters and the design spaces were created by annual neural network programme using the results obtained. Formulation optimization was also performed using annual neural network programme. Characterization and visualization studies of the optimum formulations were carried out. After than, cytotoxicity profiles of the formulations were determined by cell culture studies on epidermoid carcinoma cell line. Cellular uptake studies were also realized on the two selected formulations. Then, lipid nanoparticle loaded gel formulations which are convenient for patient compliance were developed. It was concluded that the efficiency could be obtained at lower doses and the level of maximum efficiency- minimum toxicity could be reached by using these semi solid formulations prepared.