Boyutu küçültülen geniş bant Vivaldi dizi anten tasarımı
A reduced size wideband Vivaldi antenna array desing
- Tez No: 365490
- Danışmanlar: DR. DEMET SEVİL ARMAĞAN ŞAHİNKAYA, YRD. DOÇ. DR. FATİH ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında geniş bantlı uygulamalarda kullanılabilecek, küçük boyutlu, yüksek kazançlı, yan lob seviyesi düşük, belirli bir alan içerisinde elektronik tarama yapabilme özelliğine sahip antipodal Vivaldi dizi anten tasarımı gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Geniş bant teknolojisinde kullanılan küçük ve hafif yapılı baskı devre kartlarına rahatlıkla uyum sağlayabilmesi için anten mikroşerit yapıda düzlemsel olarak tasarlanmıştır. Anten tasarımında 3 boyutlu bilgisayar benzetim programı CST MWS programı kullanılmıştır.Çalışmada tek anten, 1x8 doğrusal ve 8x8 düzlemsel dizi anten ve bu dizi antenler için güç bölücü tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarım sonucunda 13.2 x 9.5 x 11.8 cm3'lük hacme sahip (8x8 anten ve WPD için), 6-18 GHz frekans aralığında çalışabilen, bu frekans aralığında geri dönüş kaybı -10 dB'nin altında olan, yüksek kazançlı (kazanç değeri 8x8'lik anten için 17.1 – 23.5 dB aralığında); 6-18 GHz frekans aralığında 40̊ , 6-12 GHz aralığında 70̊ tarama yapabilen (1x8'lik dizi anten); farklı genlik beslemeleri uygulandığında yan lob seviyesi bant genişliği boyunca ortalama -23.5 dB olan bir anten üretilmiştir. Üretilen tek antenin literatürde mevcut bulanan benzerlerine göre %66 oranında daha küçük olduğu, boyutları küçük olmasına rağmen benzerleri ile aynı kazanç değerlerine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, antipodal Vivaldi array antenna which can be used in broadband applications, has small dimension, high-gain, low side lobe level (SLL), capable of scanning within a particular area is intended to realization.Antenna is designed to be planar structure in order to adapt easily broadband technology which is made with the printed circuit board. In antenna design, 3-dimensional computer simulation program CST MWS was used.In this study, single antenna, a 1x8 linear and an 8x8 planar array antenna, and for these array antennas power divider design were carried out. As a result of design; a antenna with a volume of 13.2 x 9.5 x 11.8 cm3 (for 8x8 array with WPD), with capable of operating in the frequency range 6-18 GHz, with return loss less than -10 dB in this frequency range, with high-gain (17.1 – 23.5 dB for 8x8 array), with capable of scanning 40̊ at 6-18 GHz, 70̊ at 6-12 GHz; When applied different amplitude excitation to each array element, with -23.5 dB SLL was produced. The produced antenna compared to similar studies in literature is smaller than 66%, It has the same gain value as similiars despite of its small size.