Moment metoduyla EFIE denklemi kullanılarak elektromanyetik saçılım ve radar kesit alanı (RKA) modelleme
- Tez No: 365491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, MoM sayısal yönteminde EFIE denklemi kullanılarak üç boyutlu cisimlerde elektromanyetik saçılım modellemesi ve Radar Kesit Alanı (RKA) gösterimi yapılmıştır. Hedeflerin saçılma karakteristikleri büyük ölçüde gelen dalganın frekansına bağlıdır. İlgi alanındaki hedeflerin karakteristik dalga boyunun, gelen dalga boyuna göre çok küçük olduğu alçak frekans bölgesinde ya da yaklaşık olarak aynı seviyede olduğu rezonans bölgesinde, uzun ve karmaşık matematiksel denklemler barındıran elektromanyetik alan veya saçılım hesaplamalarının kolaylıkla yapılabilmesi için MoM gibi sayısal yöntemler kullanılır. Bu yöntemde amaç, normal şartlarda analitik olarak hesaplanması çok zor olan elektromanyetik denklemleri, uygun programlama dilinde yazılan bir kod vasıtasıyla yeterli donanıma sahip bir bilgisayara çözdürmektir. Buna paralel olarak, MATLAB programlama dilinde yazılmış bir kod kullanılmış ve çalışma süresince ihtiyaca göre geliştirilmiştir. Çalışmada, örnek şekillere ilişkin denenen frekans bandı, gerçek uygulamalarda hava arama radarlarının frekans bandına karşılık gelmektedir. Bu nedenle, yapılan denemeler ve RKA örneklerinin, muhtemel hava hedeflerinin saçılım paternleri ve hava arama radarlarının yakalama ihtimalleri konularında yapılacak çalışmalara ilişkin bir fikir verebileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, electromagnetic scattering modeling and Radar Cross Section (RCS) representation by MoM numerical method using EFIE was studied. Scattering characteristics of targets mostly depend on the frequency of the incident wave. Among Low Frequency Zone, in which the characteristic wavelength of the targets is much more smaller than the incident wavelength, or among Resonance Frequency Zone, in which they are approximately at the same level, numerical methods like MoM are used in order to make the electromagnetic field and scattering calculations, which include long and complex mathematical equations, easier. The main aim of this method is to make a well-equipped computer to solve the electromagnetic equations, which are normally and analitically very hard, via a code that is written with a suitable programming language. Parallel to this fact, a pre-written MATLAB code was used and improved due to the calculation needs during the study. The frequency band, on which the examples was studied, is equivalent to the frequency band of the air search radars. Therefore, the trials and RCS examples are considered to be beneficial for whom studies on the scattering patterns of probable air targets and catching probabilities of air search radars.