Atmospheric turbulence mitigation and moving object detection in turbulence degraded video using feature based optical flow
Atmosferik türbülanstan etkilenmiş görüntülerde öznitelik tabanlı optik akış yöntemi kullanılarak türbülans etkilerinin azaltılması ve hareket eden nesnelerin tespit edilmesi
  1. Tez No: 365495
  2. Yazar: TUFAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Atmosferik türbülans, uzun mesafeden elde edilen görüntülerde bulanıklık ve geometrik bozulmalara sebep olmaktadır. Günümüzde video izleme, keşif ve gözetleme gibi uygulamalar göz önüne alındığında, ileri görüntü analiz işlemleri için türbülans etkilerinin ortadan kaldırılması önemli bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada atmosferik türbülans etkilerinin ortadan kaldırılması ve şiddetli atmosferik türbülans etkilerine maruz kalmış görüntülerde hareket eden nesnelerin bulunması problemleri ele alınmıştır. İlk problemin çözülmesi amacıyla; atmosferik türbülans nedeniyle oluşan bozulmalar imge üzerinde doğrusal yerel bozulmalar şeklinde modellenerek, öznitelik tabanlı optik akış yöntemine dayalı hızlı ve etkin bir imge iyileştirme yöntemi önerilmektedir. Uzayda Değişmeyen Ters Evrişim ve Şanslı İmge tekniklerinin avantajları imge çakıştırma tekniği bünyesinde birleştirilmektedir. İkinci problemde ise imgedeki bozulmaları ortadan kaldırmak için optik akış yönteminden ve kümülatif zamansal ortalamadan yararlanılmıştır. Daha sonra durağan hale gelen imgeden hareket eden nesneleri elde etmek için Gauss Karışım Modeli tabanlı arka görüntü çıkarımı tekniği uygulanmıştır. Geliştirilen yöntemlerin etkinliği yaygın olarak kullanılan veri setleri üzerinde yapılan denemeler ile analiz edilmiştir. Bu çalışma kapsamında imge kayıtlama işleminin hızlandırılması ve online işlemlerde kullanılabilir hale getirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Atmospheric turbulence causes blurring and geometrical distortion in images acquired from a long distance. The elimination of atmospheric turbulence is emerging as an important need in consideration of the latest developments and applications in the field of video surveillance. In this thesis, the problems atmospheric turbulence mitigation and moving object detection in images degraded by atmospheric turbulence are dealt. In order to solve the first problem, a fast and effective feature based registration technique is proposed for removing the distortions caused by atmospheric turbulence. We utilize optical flow method and combine the advantages of previous approaches based on space-invariant deconvolution and lucky frame idea. In the second problem, we utilize optical flow method and cumulative temporal averaging in removing the distortions caused by atmospheric turbulence. Then Gaussian Mixture Modeling (GMM) based background subtraction technique is used to detect moving objects from stabilized images. We analyze the effectiveness of the proposed methods by the experiments performed on common datasets. Our main target is to accelarete the image registration process and make it adaptable for real world online applications.