Deliberative coherence driven agent design and implementation
Çıkarımsal tutarlılık güdümlü etmen dizayn ve uygulaması
- Tez No: 365496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Karar verme alternatif senaryolar arasından bir hareket tarzının seçilmesi ile sonuçlanan bir bilişsel süreç olarak tanımlanabilir. Her karar verme süreci bir eylem ya da bir seçim düşüncesi ile sonuçlanan bir kesin sonuç üretir. Doğru karar verme daha tutarlı olan alternatifin seçilmesi olarak yorumlanabilir. Thagard'ın çıkarımsal tutarlılık modeli adaptif karar verme kapsamında hangi seçeneğin daha tutarlı olduğunu ölçebilen bir hesaplama modeli sunmaktadır. Çıkarımsal tutarlılık, sahip olduğumuz tercihlere neden sahip olduğumuzu ve hedeflerin karar verme kapsamında nasıl kabul edilip, reddedildiğini açıklamaya çalışan hedef yönelimli bir ağ modelidir. Çıkarımsal tutarlılık, klasik karar verme teorisinin aksine karar vermeyi sadece hedeflerin seçildiği değil aynı zamanda hedeflerin değerlendirildiği bir süreç olarak görmektedir. Bu kapsamda bu tez, etmen hareket ve eylemlerini bir tutarlık teorisinden türetilen çıkarımsal tutarlılık ile üreten tutarlılık güdümlü etmen mimarisinin gerçeklenmesini ve onun iyi bilinen bir etmen geliştirme ortamı olan Jadex'e entegrasyonunu sunmaktadır. Bu amaçla bu tez gerçek bir inanç, arzu ve niyet mimarisi ile bir adaptif karar verme mimarisinin uygulanma ve entegrasyon detaylarını açıklamakta ve adaptif karar verme için Jadex'e bir eklenti önermektedir. Bu tezin bir sonucu olarak Jadex'e önerilen eklenti, adaptif karar verme yeteneğini bir kısıt-tatmin modeli olarak uygulama imkânı sunan bir Java paketidir. Paket, uygulayıcılar için çıkarımsal tutarlılık güdümlü etmenlerin açık olarak gelişimini sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Ayrıca, adaptif karar verme mimarisinin yetenekleri ve uygulanması insansız deniz araçlarının deniz haydutluğuna karşı kullanıldığı bir karakol görevi senaryosunu içeren etmen-tabanlı benzetim yapılarak sergilenmiş ve test edilmiştir. Oluşturulan senaryo uygulayıcı açısından sunulmakta ve etmen geliştirme paketinin nasıl kullanılacağını anlatan bir kullanım kılavuzu ile desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Decision making can be regarded as the cognitive process resulting in the selection of a course of action among several alternative scenarios. Every decision making process produces a final choice, which can be an action or an opinion of choice. Making the right decision can be interpreted as choosing the more coherent alternative. In the context of adaptive decision making, Thagard's deliberative coherence model provides a computational model for which one is more coherent. Deliberative coherence is a goal directed network that is intended to explain why we have the preferences and how goals can be adopted or rejected in the context of decision making. In contrast to classical decision theory, it views decision making as a process not only of choosing actions but also of evaluating goals. In this regard, this thesis presents the implementation of a deliberative coherence-driven agent architecture, which generates agent motivations and actions based on a notion of coherence derived from the theory of deliberative coherence and its integration to a well-known concrete agent development framework, namely Jadex. To this end, this thesis proposes an extension to Jadex for al daptive decision making and it explains the implementation and the integration details of an adaptive decision making architecture with a concrete belief, desire, and intention architecture. As a result of this thesis, the proposed extension to Jadex is provided as a Java package, which enables us to implement the ability of adaptive decision making in terms of a constraint-satisfaction model. The package is provided for public use in order to enable the development of the deliberative coherence-driven agents for practitioners. Moreover, the capability of adaptive decision making architecture and its implementation - the deliberative coherence driven agent, is demonstrated and tested using an agent-based simulation which includes a patrol mission scenario involving the use of unmanned surface vehicles against sea piracy. The case study is presented from the viewpoint of a practitioner and is supported with a developer's manual to demonstrate how to employ the proposed agent development package.