Balıkesir il merkezindeki farklı semtlerde iç ve dış ortam havasının fungal yükü
Airborne fungi in the indoor and outdoor air of Balikesir city, Turkey
  1. Tez No: 365506
  2. Yazar: EVRİM KAKIRMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. DİLEK AZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Balıkesir il merkezinde ilk defa yapılan bu çalışmada, belirlenen 8'i okul ve 8'i konut olmak üzere 16 farklı örnekleme alanında iç ve dış ortam havasında bulunan mikrofungus yükünün belirlenmesi ve meteorolojik faktörlerle ilişkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Şubat 2009-Ocak 2010 tarihlerini kapsayan 12 aylık süre boyunca her ay örnekleme yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda kullanılan 768 petri plağında iç ortamda 587 ve dış ortamda 1634 olmak üzere toplam 2221 mikrofungus kolonisi elde edilmiştir.Çalışma sonucunda, 21 mikrofungus cinsine ait (Absidia, Acremonium, Alternaria, Aspergillus, Chaetomium, Cladosporium, Dreschlera, Embellesia, Fusarium, Humicola, Mucor, Paecilomyces, Penicillium, Phoma, Pseudoeurotium, Rhizopus, Scopulariopsis, Stemphylium, Trichoderma, Trichothecium, Ulocladium) 54 tür ve 10 ayrı steril mikrofungus saptanmıştır. İç ve dış ortamda en fazla izole edilen mikrofungus cinsleri Cladosporium (%39), Penicillium (% 19), Alternaria (%16) ve Aspergillus (%14) olarak belirlenmiştir. Cladosporium cladosporioides, Alternaria alternata, Penicillium expansum, Cladosporium herbarum ve Aspergillus niger teşhisi yapılan türler içinde en sık karşılaşılan türler olmuştur.İç ve dış ortam havasında örnekleme için ekonomik ve kolay oluşundan dolayı“yer çekimine dayalı petri plak metodu”kullanılmıştır. Buna göre, içlerine Rose-Bengal ve Streptomycin ilaveli Pepton Dekstroz Agar konan petri kapları 10 dakika boyunca havaya maruz bırakılmıştır. Petri kaplarının konulacağı yerin, iç ortamlarda yerden 100 cm, dış ortamlarda ise 150 cm yükseklikte olmasına dikkat edilmiştir. Ayrıca, örnekleme süresi esnasında termohigrometre aracılığıyla ortamın sıcaklığı ve nisbi nemi ölçülmüştür.Yapılan değerlendirmeler sonucu iç ve dış ortam havasının Mayıs, Haziran ve Eylül aylarında mikrofungus yükünde artış olduğu saptanmıştır. Bu durum mikrofungal yük ile ortalama sıcaklık ve nisbi nemin bağlantılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the microfungal load and in relation with meteorological factors of indoor and outdoor fungal load in selected 16 different sampling areas which are consisting of 8 schools and 8 houses of Balikesir city. Air sampling was taken at one month intervals over a period of 12 months between February, 2009- January, 2010. After air sampling from this sampling areas, we determined that 587 microfungal colonies in the indoor air and 1634 microfungal colonies in the outdoor air. A total of 2221 microfungal colonies were counted on 768 petri plates.Twenty one microfungal genera (Absidia, Acremonium, Alternaria, Aspergillus, Chaetomium, Cladosporium, Dreschlera, Embellesia, Fusarium, Humicola, Mucor, Paecilomyces, Penicillium, Phoma, Pseudoeurotium, Rhizopus, Scopulariopsis, Stemphylium, Trichoderma, Trichothecium, Ulocladium ), 54 species belonging to 21 genera and 10 Mycellia sterilia were isolated from the indoor and outdoor air at selected sites. The dominant microfungal genera were Cladosporium, Penicillium, Alternaria and Aspergillus (39%, 19%, 16% and 14% of the total, respectively). Among the identified species, Cladosporium cladosporioides, Alternaria alternata, Penicillium expansum, Cladosporium herbarum and Aspergillus niger are the most abundant species in air.We used the petri plate method (based on gravitational) for the isolation of airborne fungi because of both its practical and easy usage. According to this method, petri plates containing Peptone Dextrose Agar with Rose-Bengal and Streptomycin were exposed the atmosphere for ten minutes. We cared that petri dishes must place up to 100 cm in the indoor and 150 cm in the outdoor. Also, we measured temperature and relative humidity during air sampling time by the thermohigrometer.After the study, we determined that amounts of microfungal load increased on May, June and September. This case represented a correlation betweeen average temperature and relative humidity and the airborne microfungal load.