Tekstil endüstrisi atıksularından fenton prosesi ve biyosorpsiyon yöntemi ile renk giderimi ve örnek tesis modeli
Decolorization of textile industry effluents by the method of fenton process and biosorption example facility model
  1. Tez No: 365507
  2. Yazar: FATİH GÖZÜKIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Mechanical Engineering, Textile and Textile Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sentetik tekstil boyarmaddesi olan reaktif grubu remazol red ve remazol yellow boyarmaddelerinin biyosorpsiyon ve fenton prosesi yöntemi ile giderimi bu çalışma kapsamında araştırılmıştır. Biyosorpsiyon deneyleri için ayçiçeği küspesi biyosorbent olarak kullanılmıştır. Deneylerde boyarmadde biyosorpsiyonu için; pH, başlangıç konsantrasyonu, biyosorbent miktarı etkisi, elektrolit etkisi, temas süresi ve sıcaklık etkisi gibi parametreler incelenmiştir. Deneysel verilere yalancı birinci ve ikinci derece adsorpsiyon kinetiği, Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izotermleri uygulanmıştır. Ayçiçeği küspesine ön ve elementel analizi uygulanıp, FTIR spektrum alınmıştır. Fenton ve foto-fenton prosesleri için yapılan deneylerde; demir sülfat miktarı, hidrojen peroksit miktarı ve pH etkisi incelenmiş, kinetik çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reactive group of synthetic textile dyestuff Remazol red and Remazol yellow investigated with the removal of biosorption method and the fenton process.Sunflower pulp is used as biosorbent for biosorption experiments. Biosorption of Remazol dyestuff on the red and yellow sunflower pulp for Remazol experiments, PH, initial concentration, the amount of adsorption effect, electrolyte effect, and the interaction period, temperature were investigated such as parameters. Dummy first and second order adsorption kinetics, Langmuir and Freundlich adsorption isotherms were applied to the experimental data. Front and elemental analysis applied to sunflower pulp and FTIR spectra were taken. In the experiments for Fenton and photo-Fenton process, the amount of ferrous sulfate, and pH parameters such as the amount of hydrogen peroxide were examined, kinetic studies were carried out.