On lattice based digital signature schemes
Kafes tabanlı dıjıtal ˙ımzalar ¨uzerıne
  1. Tez No: 365575
  2. Yazar: FARİD JAVANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kafes tabanlı s¸ifreleme, kuantum sonrası c¸a˘gda g¨uvenli ac¸ık anahtar algoritmalarını olus¸turmak ic¸in gerekli olan az sayıdaki arac¸lardan birisidir. Bunun nedeni ise zor kafes problemlerini c¸¨ozebilecek polinomiyal zamanlı kuantum algoritmalarının hen¨uz mevcut olmamasıdır. Zor kafes problemlerine dayanan kriptografik yapılar, bu ¨onemli ¨ozelli˘gine ra˘gmen zaman ve kapladı˘gı alan ac¸ısından c¸ok verimli de˘gildir. Bu durum daha az zaman ve yer gerektiren yapılı kafeslerin olus¸turulmasına yol ac¸mıs¸tır. Kafes tabanlı s¸ifreleme sistemlerindeki var olan tek standart, bu yapılı kafesler ¨uzerinde tanımlanan zor problemlere dayanmaktadır. NTRU olarak adlandırılan bu standart, verimlilik ac¸ısından sayılar teorisine dayanan s¸ifreleme sistemleriyle kıyaslanabilir. Kriptografik ac¸ıdan b¨uy¨uk ¨oneme sahip olan dijital imzalama algoritmaları kafes ta- banlı zor problemler kullanılarak da olus¸turulabilir. Bu tezde, kafes tabanlı zor prob- lemlere dayanan ¨uc¸ farklı dijital imzalama algoritması c¸alıs¸ılmıs¸tır. Bu algoritmalar sırasıyla ispatlanabilir g¨uvenli˘gi olan bir imzalama algoritması, GGH imzalama algo- ritması ve NTRUSign imzalama algoritmasıdır. Bunlara ek olarak, GGH ve NTRUSign algoritmalarının kriptoanalizi de incelenmis¸tir.
Özet (Çeviri)
Lattice based cryptography is one of the few hopes for secure public key cryptography in post quantum era since there is no known polynomial time quantum algorithm that can solve hard lattice problems. But despite this precious property, for a cryptographic construction which is designed based on a hard lattice problem, to be secure, required time and space is not efficient. This has led to introduction of structured lattices that need less time and space; indeed the only existing standard on lattice based cryptogra- phy is based on hardness of solving lattice problems for a class of structured lattices, called NTRU lattices; and though it lacks a security proof, in terms of efficiency this standardized cryptographic system can be compared to cryptographic constructions which are based on Integer Factorization Problem or Discrete Logarithm Problem. Digital signatures are important cryptographic primitives that can naturally be designed using hard lattice problems. In this thesis we have studied three signature schemes that are based on hardness of solving certain lattice problems; first scheme is an efficient signature scheme with provable security, the second scheme is GGH signature and the third one is NTRUSign. We also have studied a brilliant cryptanalysis technic which is applicable on GGH signature and NTRUSign and implemented it on a lattice of dimension 15.