Second group applications in traditional house restoration in İstanbul
- Tez No: 3656
- Danışmanlar: GÜL ASATEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET ISTANBUL“DA GELENEKSEL KONUTLARIN RESTORASYONUNDA İKİNCİ GRUP UYGULAMALAR GÜVEN s îdil (Demir say) Yüksek Lisans Tezi? Mimarlık Bölümü Tez Yöneticisi s ö§r»Gör« Sül Asatekin Mayıs 1988,' 241 sayfa Türkiye3”de5 özellikle İstanbul'da, korunması gerekli geleneksel konut' sto§u bulunmaktadır * Bu yapıların bir çoğu sade vs faütevazi evlerdir. Tarihi çevredeki bu yapılar, eski eserlerle ilgili kurulların kararları ile, 1970" ler den itibaren sınıflandırılarak restore edilmektedir», Kararlarda yapılacak müdahalelerin ölçüsü üç grupta belirlenmiştir» Bunlardan ikinci grup uygulama adı verilen raüdahaielerde amaç yapıların dış görünüm ve gabarilerinin korunmasıdır. Bu çalışmada, yapılarin sınıf landırılsasındaki nedenler, ölçütler ve alınan kararlar incelendi, İstanbul * da seçilen bir grup yapı üzerinde çalışılarak, ikinci grup uygulamaya giren yapıların özellikleri ve uygulamada görülen müdahaleler in Ölçüsü belirlendi» İnceleme sonucunda» çok değişik özellikteki yapıların çeşitli müdahalelerle yenilendiği görüldü» Son olarak, ikinci grup, genel koruma ilkeleri açısından yorumlandı ve heısr genelde, hem de seçilen bir alt grup için öneriler getirildi » Anahtar Kel i sel er s İkinci Grup Uygulamalar Geleneksel Konut Restorasyonu iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SECOND GROUP APPLICATIONS IN TRADITIONAL HOUSE RESTORATION IN İSTANBUL BüVEN» îdi i C Demir soy) M. S- in Architecture Supervisors Inst, Gül Asatekin Hay 1988, 241 pages In Tur key j especially in Istanbul, there is an abundant stack of traditional houses to be preserved. Most of these buildings are modest houses. These buildings in the historical environment, after being classified in groups according to the decisions going back to 1970* s. a.rs now being restored. The main goal of one o-f these groups, the second group application, is to preserve the facades and heights of the buildings. In this thesis, first the reasons and criteria of classification of historical buildings, and the decisions related to the topic &re presented. Then a sample of second group examples in Istanbul are investigated in detail in terras of structural properties and interventions. It is found that assorted types of buildings are renewed through different interventions» The second group applications &re interpreted and criticized in terms of restoration principles and values of traditional houses. Finally, a proposal for preservation and restoration far a selected subgroup is presented». f="a y words j Second Sroup Application Restoration of Traditional Houses m