Kentsel dış mekanlarda led aydınlatma sistemlerinin değerlendirilmesi üzerine örnek bir çalışma
A case study on the evaluation of led lighting systems for urban outdoor
  1. Tez No: 365661
  2. Yazar: ABDULLAH KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Her yıl dış aydınlatmada çok büyük enerji harcanmaktadır. Bu maliyetin azaltılması ve enerji verimliliğin sağlanması için yüksek güçlü LED teknolojileri çözüm olarak görülmektedir. Son 10 yılda hızla gelişen, verimlilikleri laboratuvar ortamında 240 lümen/Watt seviyesine kadar çıkartılan LED teknolojileri, aydınlatma sektöründe konvansiyonel ışık kaynaklarına ciddi şekilde rakip olmuştur. Günümüzde aydınlatmada en yaygın şekilde kullanılan konvansiyonel ışık kaynakları olan Metal Halide ve Yüksek Basınçlı Sodyum Buharlı Sokak lambalarının, Yüksek Güçlü LED lambalar ile karşılaştırılması gerekliliği doğmuştur. Bu çalışmada, karşılaştırmayı sadece enerji tasarrufu yönünden değil, diğer tüm avantaj/dezavantajları ile incelenmiş olup, LED ve HPS lambaların güç ve aydınlık şiddeti ile ilgili tarafımdan ölçümler yapılmış, pilot bir mahallede LED dönüşümü çalışması yapılarak sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Huge amount of energy is consumed for outdoor lighting every year. High powered LED technology is considered as a solution to decrease these costs and provide the energy efficiency. LED technologies, which are drastically developed last 10 years and whose efficiency could increased as much as 240 lumens/Watt in the lab, became remarkably alternatives to the conventional lighting sources. The necessity to compare the high powered LED lamps with Metal Halide and High Pressure Sodium lamps which are conventional lighting sources in present days came up. In this case study, it is not only the subject of energy saving but also all the other advantages/disadvantages are mentioned. Power and illimuniance level of LED and HPS lambs are weighted by me and a case study in a pilot region regarding LED transformation has been made and results are presented.