Şeker pancarı, mısır ve buğdaydan biyoetanol üretim analizi
Bioethanol production analysis with sugar beet, corn and wheat
  1. Tez No: 365696
  2. Yazar: GÖKÇE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ESER ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji ve Çevre Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünya nüfusu ve enerjiye duyulan ihtiyaç yıllar geçtikçe hızla artmakta ve elimizde bulunan stoklar günden günde tükenmektedir. Enerji ihtiyacımızın büyük bir bölümünü oluşturan fosil enerji kaynaklarının ömrü tükenmekte aynı zamanda beraberinde içinde yaşadığımız dünyanın da ömrünü tüketmektedir. Çevresel kirliliğin önlenmesi adına yapılan araştırmalar ve fosil yakıtlarının ömrünün azalması insanları yeni ve yenilebilir enerji kaynakları kullanımına yöneltmiştir. Bu tezde yapılan çalışmada özellikle atmosfer kirliliğinin en büyük nedenlerinden biri olan benzine alternatif olarak üretilen biyoetanolün üretim prosesleri ve uygun hammadde seçimi incelenmiş, üretim maliyetleri çıkartılmış ve sonuç kısmında ise ülkemiz açısından en uygun hammadde seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the years pass, world population and the need for energy grows with an inverse ratio compared to the fading reserves. Fossil energy reserves ?which provides most of our energy need ? are also fading out while shortening the life span of the planet earth that we live in. As the years pass, world population and the need for energy grows with an inverse ratio compared to the fading reserves. Fossil energy reserves ?which provides most of our energy need ? are also fading out while shortening the life span of the planet earth that we live in. Researches that are done in order to prevent the environmental pollution and the shortening life span of fossil fuels has led people to use new and renewable energy sources.