Tahmini rüzgar verilerinin gerçek zamanlı rüzgar verileri ile karşılaştırılması
The comparison of estimated wind data with real-time wind data
- Tez No: 365709
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ ÖZERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji ve Çevre Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada ilk olarak enerjinin tanımı, enerji kaynakları, rüzgar enerjisi ve rüzgar enerjisinin dünyada ve Türkiye'deki durumu verilmiştir. İkinci olarak; işletmede olan bir rüzgar sahasının kurulum öncesinden temin edilen ölçüm verileri WindPRO ve WAsP yazılımları kullanılarak analiz edilmiş ve enerji potansiyelinin tahmini yapılmıştır. Tahmin sonrasında üretimin aşılma olasılığı (Probability of Exceedence) hesabı yapılmış, yıllık bazda enerji potansiyeli tahmini olarak adlandırılan P50 değerinin yanı sıra olasılık tahmininin daha yüksek olduğu P75, P90 değerleri belirtilmiştir. Üçüncü olarak santralin faaliyetteki gerçek zamanlı üretim verileri 2012 yılı için aylık olarak tablolar halinde verilip toplam üretim hesaplanmıştır. 2012 toplam üretimi tahmini üretim ile karşılaştırıp tahmin ile gerçek değer arasındaki fark yüzdesel olarak belirtilmiştir. Sonuç olarak, farkın beklenen aralıkta olup olmadığı değerlendirilip, beklenen aralıkta olması için gereken düzeltmelere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study firstly; definition of energy, energy sources, global and local states of wind energy are given. Secondly, the measured wind data, which are provided before the installation, are analized with WindPRO and WAsP softwares. The calculation of probability of exeedence is performed after the estimation. The result of an energy yield prediction in terms of an AEP (annual energy production) is called P50. Hereby P50, P75, P90 values are stated. Thirdly, the wind farm's real-time production data for 2012 given in tables and their overall production are calculated. The overall production of 2012 is compared with the estimated wind data and differences between real-time values and estimation values are defined shallowly. As a result, the differecnce is evaluated whether it is in the expected range or not. After all readjustments which could be done for acquisition of expected range are mentioned.