Yerel yönetimlerde bilgi teknolojileri yönetiminin standartlara uygunluk açısından değerlendirilmesi
Restructuring of information system organizations in municipalities in terms of compliance with the information technologies management standarts
  1. Tez No: 365719
  2. Yazar: BÜLENT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kurumlarda ürün ve hizmet sunumları teknolojinin hızlı gelişiminden etkilenmekte ve ileri teknolojiyle beraber iş süreçlerinde ciddi değişiklikler meydana getirmektedir. Kentlerdeki hızlı nüfus artışı ulaşım, enerji, su, sağlık, çevre ve güvenlik gibi alanlarda pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Ortaya çıkan bu sorunlar kentlerdeki ekonomik ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkilediği gibi, kentlerde yaşayanların yaşam kalitesini düşürmekte ve kentlerin marka ve rekabet gücünü azaltmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojileri, şehirlerde karşılaşılan sorunların çözülmesi, kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi ve vatandaşların yaşam kalitelerinin artırılmasına önemli katkılar sağlamaktadır. Bilgi Teknolojileri uygulamalarının hayata geçirilmesinde önerilen çözümlerin teknolojik sağlamlığı, güvenilirliği ve mevcut teknik platformla uyumluluğu tüm kentler için göz önünde bulundurulması gereken önemli hususlardır. Belediyeler Bilgi Teknolojileri çözümlerini yüksek maliyetlerle hayata geçirirken pek çok sorunla karşılaşılmakta Bilgi Teknolojilerinin yönetimi, kurum stratejilerine uyumluluğu önemli sorunlar olarak ortaya çıkmaktadır. Bilgi teknolojileri politikasının, stratejisinin, hedeflerinin, standartların belirlenmesi, paydaşların katılımının artırılması ve gerek duyulan yönetişim modellerinin hayata geçirilmesi, bu çözümlerin hızlı ve etkin bir şekilde hayata geçirilmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca teknoloji yatırımlarının pahalı ve uzun vadeli yatırımlar olması, teknoloji birimlerinden beklentinin yüksek olması teknoloji organizasyonlarının önemini arttırmıştır. Bu çalışma, sadece Belediye kurumları için değil benzer fonksiyonlara sahip bütün Bilgi Teknolojileri organizasyonlarının yönetimi ve yeniden yapılanmaları için sistematik bir yaklaşım ve bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid development of technology have significant influence on the institutions with regards to moving forward and achieving the best performance. In order to benefit from this rapid development, the institutions go for product and service diversification. Municipalities, which are among the local administrations, are institutions that should be following the developing technology very closely. The complex structure of the cities necessitates the accommodation and operation of Information Technology functions, which is vital in accessing reliable information on time as well as in processing the information regularly and keeping the accuracy under control in areas like health, education, zoning plan and digital map positioning. Nevertheless, the fact that the technology investments are long-term and costly investments and the expectations from the technology unites are high, has increased the importance of technology organizations. The perception of technology units within the organization should be ahead of being an ever more money consuming unit, that is not achiveing its targets as thus meeting the expectations of the organization. Therefore, systematic and disciplined approaches in the fields from organization to projects are very important. This study aims to introduce a systematic approach for re-organization of the Information Technology structures not only for the Municipalities but also for those with similar functions independently.