Molla Hüsrev'in 'Dürerü'l-Hükkam' adlı eserinde Şafiî Mezhebine isnat edilen görüşlerin tahkik ve tahlili (ibadetler bölümü)
Opinions attributed to the shafii school in Molla Husrav's book 'Duraru'l Hukkam' examination and analyzing (worships chapter)
- Tez No: 365735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada Molla Hüsrev'in“Dürerü'l-hükkâm”adlı eserinin“ibadetler bölümünde”Şafiî mezhebine isnat ettiği 47 görüş ele alınmış, bu isnatlarda herhangi bir hatanın olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Şafiî mezhebi kaynaklarında yaptığımız araştırmaya göre Molla Hüsrev'in bu isnatların 37'sinde tam, geriye kalan 10 isnatta ise genel anlamda isabet ettiği tespit edilmiştir. Şöyle ki, 10 isnadın 4'ünde Şafiî mezhebinde var olduğu halde mezhepte tercih edilmeyen görüşler isnat edilirken, geriye kalan 6 isnatta ise mezhebin görüşlerinin Molla Hüsrev'in ifadesinden daha ayrıntılı olduğu anlaşılmaktadır. Ele alınan bu asıl konuya zihinsel hazırlık olmak üzere iki bölüm açılmıştır. Birinci bölümde; Molla Hüsrev'in yaşadığı dönem, ilmî ortam, hayatı, ilmî şahsiyeti ve eserleri; ikinci bölümde; Şafiî mezhebinin doğuşu, gelişimi, istikrara kavuşması, öne çıkan âlimleri ve önemli kaynakları tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the researcher studied 47 opinions attributed to the Shafii School in Molla Husrav's“Duraru'l-hukkam”book in order to determine the extent of accuracy of these attributions. As a result of the researcher's study, 37 opinions out of 47 that are attributed by Molla Husrav to Shafii School are completely accurate while the rest are also accurate but in a more general sense. Four opinions out of 10 were found to belong to Shafii School but are non-preferred by the Madhab and 6 opinions are more detailed in explanation compared to Molla Husrav's explanations. In order to further contribute to the academic discussion of the subject, the researcher also included two relevant chapters in the thesis. First chapter deals with the age of the Molla Husrav, his scientific environment, life, scholarly character and books. The second chapter describes the emergence of the Shafii School, its development, prominent scholars in the madhaband its main sources.