Kronik plak tip psoriazis hastalarının kardiyovasküler risk açısından değerlendirilmesi
Evaluation of cardiovascular risk in patients with chronic plaque type psoriasis
  1. Tez No: 365736
  2. Yazar: HATİCE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Psoriazis immün aracılı, kronik, tekrarlayıcı inflamatuar bir dermatoztur. Birçok epidemiyolojik çalısma, psoriazis hastalarının normal popülasyona göre çok daha yüksek kardiyovasküler hastalık riskine sahip olduğunu göstermektedir. Etiyopatogenezde psoriazisteki kronik inflamasyonun ateroskleroz ve vasküler endotelyal hasar gelişiminde etkin bir rolü olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle son yapılan çalışmalarda, vasküler endotelyal hasar belirteçlerinden olan endokan ve ateroskleroz gelişiminde rolü olan homosistein düzeyleri incelenmektedir. Biz de geleneksel kardiyovasküler risk faktörlerinin eşlik etmedigi bireylerde, serum endokan, homosistein düzeyleri ve ekokardiyografik parametreler ile psoriazis hastalarının kardiyovasküler risk açısından incelenmesini amaçladık. Çalışmamız, kronik plak tip psoriazis tanısı almış 40 hasta ve demografik ve biyokimyasal parametreler açısından istatistiksel farklılık göstermeyen 40 sağlıklı kontrol grubu ile yapıldı. Psoriazis grubunda, serum endokan ve homosistein düzeyinin, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is an immune mediated, chronic, recurrent, inflammatory dermatosis. Several epidemiologic studies have showed that psoriasis patients have higher risk of cardiovascular disease compared to healthy population In the etiopathogenesis of cardiac disorders, chronic inflammation of psoriasis plays an effective role in the development of atherosclerosis and vascular endothelial injury. Therefore, in recent studies, the levels of endocan, a marker of vascular injury and homocysteine, which has a role in the development of atherosclerosis, are being examined. We also aimed to investigate the correlation between serum endocan, homocysteine levels, echocardiographic parameters and cardiovascular risk in psoriasis patient without traditional cardiovascular risk factors. Our study was performed on 40 patients with chronic plaque type psoriasis and a group of 40 healthy volunteers who do not generate statistically significant differance about demographic and biochemical parameters.