Özel Hukuk bağlamında hekimlerin hukuki sorumluluklarının nedenleri
The reasons of legal responsibilities of physicians in context of Private Law
  1. Tez No: 365798
  2. Yazar: CAHİDE TEZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Law, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, hekimin hukuki sorumluluğunun şartları incelenmektedir. Mevcut sorumluluklar; ceza hukuku, disiplin hukuku, idare hukuku, özel hukuk ve mesleğin icrasını düzenleyen kural ve yasalardan kaynaklanmaktadır. Hekimin mesleğinin icrası mevcut şartlar altında oldukça zordur. Sağlık reformu ile hasta haklarının ön plana çıkarıldığı görülmektedir. Artan hekim sorumluluklarının karşısında hekimlerin haklarını düzenleyen bir düzenleme yoktur. Bu durum hekimlerin mesleklerini uygularken çekingen davranmalarına neden olmaktadır. Sağlık sisteminin işleyişi ve hasta yoğunluğu göz önüne alındığında hekimlerin yüklenen sorumluluklarını yerine getirmesi mümkün olamamaktadır. Hekimlerin sorumluluklarını düzenleyen mevzuat karışıktır ve hasta ve hekim ilişkisini tam olarak açıklayamamaktadır. Bu karmaşaya tıp biliminin uğraş alanı olan insan metabolizmasının tepkilerinin bilinmezliği eklenince hekimin sorumluluklarının ağırlığı ortaya çıkmaktadır. Yargıya yansıyan davalarda başvurulan bilirkişi raporları arasında dahi uyuşmazlıkların olması hekimlerin meslek icrasından kaynaklanan zararların tespitinin ne kadar güç olduğunun göstergesidir. Bu durumda devletin Anayasa'sında yer alan eşitlik ilkesinin sağlanabilmesi için hekimlerin çalışmalarını düzenleyen, sağlık alanına yönelik özel yasa ve mahkemelerin kurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The sources of physician's reponsibilities are investigated in this thesis. The current responsibilities are arised from criminal law, disciplinary law, administrative law, private law and codes arranging the performance of the profession.It is too hard for a physician doing his job in the current circumstances. Patient rights come to the fore with health reforms. There is no arrangement for physicians protecting their rights. This situation makes physicians to behave timid in doing their jobs.When the mechanism of the health system and the intensity of the patients taken into account, it cannot be possible for the physicians to fulfill their responsibilities. The legislation arranging physician's responsibility is complicated and cannot explain the relation between the patient and the physician. When the obscurity of the responses of the human metabolism, which is the area of occupation of the medical sciences is added, the heaviness of physician's responsibility appears. The discrepansies between expert reports in judicial proceedings is the indication of how difficult is to determine the damage arising from the physician doing his job.It is necessary to settle law and courts private for health area arranging physicians works in order to fulfill the principle of equality in constitution.