Yoğun bakım hemşirelerinde iş stresinin çalışan performansına etkileri (bir kamu hastanesi uygulaması)
The effects of work stress on performance of the intensive care unit nurses (a public hospital case study)
  1. Tez No: 365797
  2. Yazar: BERNA ARSLAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde stres en önemli bireysel ve örgütsel sorunlardan biri olup çalışanların iş başarısı ve iş tatminini olumsuz yönde etkilemekte ve örgütlerin stres faktörlerine karşı önlemler almalarını gerektirmektedir. Bu çalışma bireysel ve örgütsel stres kaynaklarının iş gücü performansına etkilerini inceleyerek, bu olumsuz sonuçların önlenmesi bakımından literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. İş stresi; iş görenin işin gereklerini ve taleplerini karşılayamaması durumudur. Çalışmada iş gücü performansından kastedilen ise iş başarısı ve doyumudur. İş stresinin örgütsel performans üzerine etkileri yabancılaşma, işe devamsızlık, iş gören devir hızı ve iş kazalarıdır. Araştırmaya katılan yoğun bakım hemşirelerinin stres düzeyleri yüksek çıkmıştır ve en çok genel çevresel stres faktörlerinden etkilenmektedirler. Hemşirelerin stres düzeyi arttıkça iş gücü performansı da artmaktadır. Ayrıca iş başarısı arttıkça iş doyumunun da arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays stress is one of the most important organizational and individual problems which affects workers work success and satisfaction in a negative way. The aim of this study is while researching the effects of individual and organizational stress sources to the labour force performance, contributing the literature prevention of these adverse outcomes. Job stress is a situation that employee can't deal with the needs and demands of the work. In the study with the job performance the work success and satisfaction is meant. The effects of job stress on the organizational performance are alienation, absenteeism, employee turnover rates and work accident. The research shows that the intensive care unit nurses' stress level is high and they mostly affected by the general environmental stress sources. As long as nurses' stress level increases their labour force performance increases too. Additionally the study proves that as work performance increases job satisfaction increases too.