Hava taşımacılığı'nda gümrük işlemleri
  1. Tez No: 36587
  2. Yazar: AYLA YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ZILLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ülkemizde artan üretim ve tüketim ve buna bağlı olarak artan ithalat ve ihracat, yük taşımacılığı sektörünü ön plana çıkarmıştır. Taşımacılık sektörü içinde Havayolu Taşımacılığı daha hızlı bir şekilde gelişmekte olan ve teknolojik ilerlemeden en çok etkilenen bir taşıma sistemidir. Son yıllarda hava yolu ile kargo taşımacılığında büyük artış olmasına rağmen, bu yolla taşımacılığın maliyetleri arttırması gibi nedenlerle hava taşımacılığına olan talep istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Bunun bir başka nedeni de hava taşımacılığında halen eskilerden kalma ve deniz taşımacılığından uyarlanan Gümrük Kanununun uygulanıyor olmasıdır. Bu da havayolu ile yük taşımacılığını yavaşlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing production and consumption and as a result of this, increasing export and import levels has rendered great importance to the transportation sector. Because of faster technological improvements, air transportation is also the most effected system within the transportation sector. Although there has been a great growth in air cargo transportation, because of the high costs, the demand to this system has not been able to reach the desired level. Another reason for this is the application of the customs laws adapted from the old marine-transport laws. This makes the growth in air transport to be slow.