Türkiye'de gelirin üretim faktörleri arasında dağılımı
  1. Tez No: 36588
  2. Yazar: FİLİZ TEPECİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN ZILLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Gelir dağılımı, yüzyılımızın en önemli meselelerinden biridir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde yapısal niteliklerle birlikte kalkınma ve büyümenin önünde en önemli engellerden biri olarak görülmektedir. Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye benzer özellikler taşımaktadır. Kalkınmanın gerçekleşebilmesi için gelir dağılımı problemi çözümlenmeli ve bunun için gerekli politik, kurumsal, sosyal önlemler alınmalıdır. Türkiye'de gelirin üretim faktörleri arasında bölüşümü bilindiği gibi eşitsizdir. Sorunun kaynağında adaletsiz servet ve toprak dağılımı ile nüfusun geri demografik özellikleri yatmaktadır. Ayrıca kalkınma çabalan ile birlikte başlayan enflasyon süreci, yatırım-tasarruf eşitsizliği, yapısal özelliklerden getirilen gelir dağılımı adaletsizliğini daha da ağırlaştırmaktadır. Sorunun çözümü ilk önce nüfusun geri niteliklerinin iyileştirilmesinde yatmaktadır. Servet dağılımı, tasarrufun artırılması, kişi başına düşen milli gelir düzeyinin yükseltilmesi gibi diğer çözümler buna bağlı olarak geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Income distribution is one of the most important problems in this century. Especially in developing countries, it is recognized as one of the biggest obstacles to development and growth together with structural aspects. Being among the developing countries, Türkiye has similar aspects. For the development to be realized, the problem of income distribution should be solved and necessary political, institutional, and social precautions should be taken. As is known, sharing of income among the production factors is unequal. In the root of this problem lie unfair wealth and land distribution, and the negatif aspects of demography. On the other hand, inflation, which begun with efforts of development, imbalance in saving-investment equity, deficits in state income, structural aspects make the injustice in income distribution greater. Solution to the problem lies first of all in inproving the negative aspects of demography. Depending on this, other properties like distribution of wealth, increasing savings, and income per capita can be improved.