Denetimli serbestlik kapsamında madde bağımlılığı için tedaviye yönlendirilen olguların algıladıkları aile desteğinin tedaviye etkisi ve ailelerinde psikiyatrik tanı varlığı
Impact of the perceived family support in cases that are referred to treatment for substance addiction within the scope of probation and psychiatric diagnosis in families
- Tez No: 365872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ENDER ALTINTOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın birincil amacı; Denetimli Serbestlik kapsamında madde bağımlılığı tedavisi gören kişilerin ailelerinden algıladıkları aile desteğinin tedaviye uyumlarına etkisini değerlendirmek; İkincil amaç ise bu olguların yakınlarında psikiyatrik tanı ve tedavi öyküsünün var olup olmadığını araştırmak. Ailelerinde psikiyatrik tanı varlığı ile algılanan aile desteği ve tedavi uyumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek. YÖNTEM: Hakkında esrar kullanımı nedeniyle“Denetimli Serbestlik Tedbiri ve Tedavi”kararı verilerek tedavi amaçlı Ege Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Denetimli Serbestlik Polikliniğine sevk edilen olgulardan çalışmaya katılmayı kabul eden olgular çalışmaya alınmıştır. Birinci aşamada; çalışmaya katılan kişilerin eksen 1 tanıları değerlendirilmiş, 'Algılanan Aile Desteği Ölçeği' (AADÖ) ve 'Aile Değerlendirme Ölçeği'(ADÖ) uygulanmıştır. İkinci aşamada olguların telefon görüşmesi ile bilgilendirilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden ve görüşmeye gelen aile bireyine MINI görüşmesi, baş etme yolları ölçeği (COPE), SCL- 90 kısa psikiyatrik semptom tarama ölçeği, Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) uygulanmıştır. Olgular Denetimli serbestlik tedavi programı sonucuna göre olumlu sonlanan ve olumsuz sonlanan olarak 2 gruba ayrılarak karşılaştırmalı değerlendirilmiştir. BULGULAR: Olumlu ve olumsuz sonlanan olgular arasında yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim, meslek ve gelir durumu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Olumlu ve olumsuz sonlanan gruplar arasında madde kullanımına başlama yaşı açısından fark saptanmamıştır. Esrar kullanım bozukluğu düzey belirleyicisi ve remisyon belirleyicisi ile dosya sonlanımı arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır. Olumsuz sonlanan grupta istatistiksel olarak anlamlı oranda daha yüksek komorbid eksen I tanı varlığı saptanmıştır. Dosyası olumsuz sonlanan olgularda, aile bireylerinde psikiyatrik tanı varlığında, MKB dışı komorbid psikiyatrik tanı varlığında algılanan aile desteği puanının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu saptanmıştır. Olumsuz sonlanan grup iletişim, roller, duygusal tepki verebilme ve genel işlevler alt ölçeklerinde daha yüksek sorun bildirmişlerdir. Olumsuz sonlanan olguların aileleri ile görüşülmesini istatistiksel olarak anlamlı düzey de daha fazla onay verdikleri saptanmıştır. Aile bireyleri arasında yaş dağılımları, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve meslek açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Olumsuz sonlanan grubun görüşülen aile bireylerinde psikiyatrik tanı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fazla saptanmıştır. En sık komorbid tanı depresyon olarak değerlendirilmiştir. Scl- 90 alt ölçeklerinin tamamında olumsuz sonlanan grubun aileleri fazla sorun bildirmiştir. Depresyon alt ölçeğinde bu fark anlamlı saptanmıştır. Olumsuz sonlanan grubun aile bireyleri iletişim, duygusal tepki verebilme, genel işlevler alt ölçeğinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek sorun bildirmişlerdir. İki grup arasında baş etme tutumu olarak pozitif yeniden yorumlama ve gelişmenin kullanımında anlamlı fark saptanmıştır. TARTIŞMA: Çalışma örnekleminin literatürle uyumlu olarak genç erişkinlik döneminde, erkek ve bekardır. Örneklem dosya sonlanımına göre iki gruba ayrıldığında grupların sosyodemografik özellikler açısından fark göstermediği görülmüştür. Dosyası olumsuz sonlanan, Komorbid I. Eksen tanısı olan ve görüşülen aile bireylerinde psikiyatrik tanı saptanan olguların daha düşük aile desteği algıladıkları görülmüştür. Olguların aile yapılarında fark görülmemiştir. Literatürle uyumlu olarak örneklemin büyük çoğunluğu ve aile bireyleri aile işlevlerini sorunlu olarak değerlendirmiştir. Olumsuz sonlanan grubun özellikle iletişim, rollerin dağılımı ve duygusal tepki verebilme alanlarında daha fazla sorun belirttikleri görülmüştür. Madde kullanan bireylerin ailelerinde literatürle uyumlu olarak daha fazla psikiyatrik tanı saptanmıştır. Bu oran olumsuz sonlanan grupta daha fazladır. Görüşmeye gelen tüm aile bireylerinin aktif baş etme tutumları kullandığı görülmüştür. Bu durumun özellikle ailelerin çalışmaya katılım şekliyle ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Olumsuz sonlanan grubun aileleri pozitif yeniden yorumlama ve gelişmeyi daha az kullanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of this study is primarily to assess the impact of the support perceived to be given by families of people being treated for substance addiction within the scope of probation on their adaptation to the treatment; and secondarily, to research whether close family members of these cases have been previously subjected to psychiatric diagnosis and treatment and to evaluate the relationship between the psychiatric diagnosis in a family, the perceived family support and adaptation to the treatment. METHOD: The patients who were included in the study from among the cases gave their consent after being referred to the Probation Polyclinic of Psychiatric Health and Disorders Division of Aegean University for treatment under a decision of“Supervised Free Treatment”due to drug abuse. In the first stage, the pivotal diagnosis of the participants in the study was evaluated and the“Perceived Family Support Scale”(PFSS) and“Family Evaluation Scale”(FES) were applied. In the second stage, the cases were notified by phone. To the family members that accepted to participate in the study and came to the interview; MINI interviews, coping inventory (COPE), SCL- 90 short psychiatric symptom screening scale, and Family Evaluation Scale (FES) were applied. The cases have been separated into 2 groups as positively and negatively concluded on the basis of the results obtained from the Probation Treatment Program to be compared to each other. FINDINGS: Among the positively and negatively concluded cases, a statistically significant difference was not determined in terms of age, gender, marital status, education, occupation and income level. A difference has not been determined between positively and negatively concluded cases in terms of the age the substance abuse starts. The relationship between the Cannabis use disorder level and remission determinants and the results of the file were determined to be statistically significant. In the group with negative results, the rate of comorbid pivotal I findings were determined to be more at statistically significant level. In cases that were concluded negatively, in the presence of family members psychiatrically diagnosed, the perceived family support score in the presence of comorbid psychiatric diagnosis other than SUD was determined to be significantly low in statistical terms. In the group of cases that were concluded negatively, a higher number of issues were reported in communication, emotional reactiveness and general functioning sub-scales. It has been observed that the number of the negatively concluded cases consenting for their families to be contacted was higher at a statistically significant level. A statistically significant difference could not be determined among the family members in terms of age distribution, gender, marital status, education and occupation. Among the family members of the negatively concluded cases, the number of people with psychiatric diagnosis was determined to be more with statistical significance. The most frequently observed comorbid finding was determined to be depression. On all SCL-90 sub-scales, the families of negatively concluded cases reported higher number of problems. This difference is determined to be statistically significant in depression sub-scale. The family members of the negatively concluded cases reported higher number of issues in communication, emotional reactiveness and general functioning sub-scales to a statistically significant degree. Statistically significant difference was determined in the use of positive re-interpretation and development as a coping mechanism between the two groups. DISCUSSION: The study sample consists of single young male adults in conformity with the literature. When the sample group was separated into two groups on the basis of how the cases were concluded, no demographic differences were observed between the two. It has been observed that the cases that were concluded negatively with comorbid I pivotal diagnosis and psychiatric diagnosis in family members received less support from their families. The family structures of the cases have not been determined to be different. In conformity with the literature, the majority of the cases sampled and their family members considered the functioning of their families problematic. It has been observed that cases with negative results experience a higher number of problems in particular in communication, role distribution and emotional reactiveness. In line with the literature, in families of people with substance abuse, the number of the family members with psychiatrically diagnosed disorders was determined to be higher. This rate is higher in the group of negatively concluded cases. It has been observed that all the family members showing up for interviews employed active coping mechanisms. This has been thought to be specifically related to the manner of participation of the families in the study. The families of negatively concluded cases could use positive reinterpretation and development to a lesser degree.