Testosteron eksikliğinde lipoprotein ilişkili fosfolipaz a2'nin kardiyovasküler risk faktörleriyle ilişkisi
The relationship between Lp-PLA2 and cardiovascular risk factors in subject with testosterone deficiency
  1. Tez No: 365873
  2. Yazar: MUSTAFA KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET IŞIL MUTAF
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada ve ülkemizde önde gelen ölüm nedenidir. Bunun da en sık nedeni aterosklerozdur. Kalp-damar hastalığı olan erkeklerde, olmayanlara göre total testosteron düzeyinin anlamlı derecede düşük olduğu ve anti-androjen ilaçların kalp damar hastalıklarına bağlı mortaliteyi arttırdığı gösterilmiştir. Androjen eksikliğinin lipid profilini etkileyerek oksidatif stres, endotel disfonksiyonu ve proinflamatuvar faktörlerin artışı gibi ateroskleroza yol açan süreçleri hızlandırdığı ve hipogonadizme metabolik sendromun tüm komponentlerinin eşlik ettiği bildirilmiştir. Okside LDL'deki okside fosfolipidleri hidroliz ederek proinflamatuvar ürünleri açığa çıkartmasından dolayı aterosklerotik inflamatuvar süreçte rol aldığı düşünülen lipoprotein ilişkili fosfolipaz A2 (Lp-PLA2) son yıllarda vasküler risk biyobelirteci olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada testosteron eksikliğinde Lp-PLA2'nin değişimi ve diğer kardiyovasküler risk faktörleriyle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, tüm hipogonadizm olgularında anlamlı Lp-PLA2 yüksekliğine total kolesterol, apo-B, sd-LDL, BMI, vücud yağ oranı yüksekliği ve paraoksonaz 1 düşüklüğü gibi arteroskleroz risk faktörlerinin eşlik ettiği görüldü. Benzer şekilde hipogonadizmli hastalarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmasa da, ox-LDL, hs-CRP, trigliserid, LDL-kolesterol düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek saptandı. Testosteron düzeyi en düşük olan sekonder hipogonadizm grubunun, Lp-PLA2 ortalaması diğer gruplara göre en yüksek değerlere sahipti. Sonuç olarak; çalışmamızın bulguları, erkeklerde testosteron eksikliğinin lipid metabolizması üzerine olan etkileri yoluyla kalp damar hastalığı riskini arttırdığını ve bu riskin belirlenmesinde Lp-PLA2'nin kullanılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular disorders are the leading cause of death in Turkey as well as the rest of the world. And the most common cause is atherosclerosis. Total testosterone is demonstrated to be significantly lower in male patients with cardiovascular disease and anti-androgen medicine is demonstrated to increase cardiovascular disease related mortality. Androgen deficiency is reported to accelerate atherosclerotic process by increasing oxidative stress, inducing endothelial dysfunction and increasing pro-inflammatory factors via affecting the lipid profile, and is reported to accompany all components of hypogonadism. Lipoprotein associated Phospholipase A2 (Lp-PLA2) which is believed to play a role in atherosclerotic inflammatory process due to its function in hydrolysis of phospholipids and release of pro-inflammatory products, is considered as a novel biomarker for vascular risk. In this study it is aimed to investigate the alterations in Lp-PLA2 and its relationship with other cardiovascular risk factors in patients with testosterone deficiency. Significant increase in Lp-PLA2 levels were accompanied with risk factors of atherosclerosis such as increase in total cholesterol, apo-B, sd-LDL, weight, BMI, body fat percentage, and decrease in paraoxonase 1 levels in all of patients with hypogonadism. Similarly ox-LDL, hs-CRP, triglyceride, LDL-cholesterol levels were found to be higher in patients with hypogonadism compared to control, although the differences were not significant. Lp-PLA2 levels were higher in secondary hypogonadism group which has the lowest testosterone levels, compared to other groups. In conclusion the findings of our study demonstrated that the testosterone deficiency in men increase cardiovascular risk via its effects on lipid metabolism and that Lp-PLA2 could be used to assess this risk.