9-67 ay arası tipik gelişim gösteren çocuklar ile 43-87 ay arası koklear implant kullanıcısı çocukların dilbilgisel profillerinin TR-LARSP ile karşılaştırılması comparing grammatical profiles of typically developing children between 0;9-64 months of age and cochlear implanted children between 43-87 months of age with TR-LARSP
- Tez No: 365953
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN TOPBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmanın amacı, tipik dil gelişimi gösteren 0;9-64 ay arası çocuklardan toplanan konuşma örneklerinin analizi yoluyla LARSP (Language Assesment Remediation & Screening Profile) envanterini Türkçeye (TR-LARSP) uyarlamayı; uyarlanan envanter ile koklear implant kullanıcısı 43-87 ay arası çocukların dilbilgisel gelişimlerini karşılaştırmalı olarak betimlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın katılımcıları iki gruptan oluşmaktadır. Birinci grupta anadili Türkçe olan tipik dil gelişimi gösteren 0;9-64 ay arası 70 çocuk yer almaktadır. İkinci grup ise, ana dili Türkçe olan, 43-87 ay arası koklear implant kullanan 15 çocuktan oluşmaktadır. Uyarlama aşamasında tipik gelişim gösteren 70 çocuktan toplanan 4500 tümce analiz edilmiştir. Koklear implant kullanan 15 çocuktan toplanan 750 tümce uyarlanan TR-LARSP envanteri kullanılarak analiz edilmiş ve çocukların dilbilgisel gelişimleri TR-LARSP envanteri kullanılarak betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research aims to adapt LARSP to Turkish analysing the language samples of typically developing children between 0;9-64 months of age and compare the grammatical development of cochlear implanted children between 43-87 months of age with TR-LARSP results of typically developing children. Participants of the study were studied in two groups. In the first group there were typically developing 70 children aged between 0;9-64 months. In the second group there are 15 cochlear implanted children aged between 43-87 months. All the participants are native Turkish speakers. In the adaptation process of TR-LARSP, 4500 utterances elicited from 70 typically developing children and, 750 utterances elicited from 15 cochlear implanted children were analysed with the adapted TR-LARSP.