Deneysel diyabette pulslu elektromanyetik alanın antioksidan etkileri
Antioxidant effects of pulsed electromagnetic field on an experimental model of diabetes
  1. Tez No: 365988
  2. Yazar: HAFİZA GÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET DENEYSEL DİYABETTE PULSLU ELEKTROMANYETİK ALANIN ANTİOKSİDAN ETKİLERİ Hafiza GÖZEN Yükseklisans Tezi Biyofizik Anabilimdalı Tez danışmanı : Doç. Dr. Can Demirel Haziran 2014 Deneysel diyabet modelinde pulslu elektromanyetik alanın (PEMA) koruyucu etkileri oksidatif/ nitrozatif stres parametreleriyle incelenmiştir. Bu amaçla, deney protokolüne uygun olarak, sıçanlar rastgele kontrol (K; n=8), sham (SPEMA; n=8), diyabet (D; n=8), diyabet+PEMA (D+PEMA; n=8) olmak üzere toplam 4 gruba bölünmüştür. PEMA uygulaması diyabet tanısı konduktan sonra başlayıp günlük 60 dakika olmak üzere 4 hafta D+PEMA grubuna uygulanmıştır. Elde edilen kandan ve karaciğer dokusundan antioksidan parametrelerden Total Thiol-SH , Glutatyon (GSH), Süperoksit Dismutaz (SOD), Katalaz (CAT), Total antioksidan düzeyi (TAS), oksidan parametrelerden Nitrik Oksit (NO), Malondialdehid (MDA), Miyeloperoksizdaz (MPO), Total Oksidan Düzeyi (TOS) ölçümleri yapılmıştır. TOS/TAS oranından Oxidative Stress İndex (OSİ)'i elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANTIOXIDANT EFFECTS OF PULSED ELECTROMAGNETIC FIELD ON AN EXPERIMENTAL MODEL OF DIABETES Hafiza GÖZEN Postgraduate Thesis, Department of Biophysics Thesis advisor: Assoc. Prof. Dr. Can Demirel June 2014 Protective effects of PEMF on an experimental model of diabetes were investigated via oxidative/nitrosative stress parameters. For this purpose, in accordance with the study protocol, the rats were randomly divided into 4 groups as control (C; n=8), sham (SPEMF; n=8), diabetes (D; n=8), and diabetes+PEMF (D+PEMF; n=8). PEMF was started after the diagnosis of diabetes and performed on the D+PEMF group for daily 60 minutes over the course of 4 weeks. Blood samples and liver tissues obtained were used to measure antioxidant parameters including total thiol-SH, glutathione (GSH), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), and total antioxidant status (TAS), as well as oxidant parameters including nitric oxide (NO), malondialdehyde (MDA), myeloperoxidase (MPO), and total oxidant status(TOS). Oxidative stress index (OSI) was obtained from TOS/TAS ratio.