Evaluatıon of bondıng strength of metal brackets to amalgam restoratıons usıng dıfferent surface condıtıonıng methods
Ortodontik metal braketlerin farkli yüzey pürüzlendirme yöntemleri uygulanan amalgam yüzeylerine olan bağlanma dayanikliliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 365989
  2. Yazar: DLER MOURAD
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. NURETTİN EREN İŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bukkal yüzeydeki geniş amalgam dolgular braket tutuculuğu açısından ortodontistler için klinikte zorluk oluşturmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı iki farklı kumlama sistemi ve adezivlerinin karşılaştırılması ve E-cam fiber (E-GF) in bağlanma dayanımına (SBS) olan etkisinin araştırılmasıdır. 12 çekilmiş insan molar dişi çalışmanın kontrol grubunun oluşturulması amacıyla kullanıldı. 72 adet amalgam örneği 6 gruba bölündü. Grup 2 ve Grup 3 te amalgam yüzeyi 50 µm alüminyum oksit ile pürüzlendirildi. Grup 2 de amalgam yüzeyine, Grup 3 te amalgam yüzeyine ve braket tabanına Kuraray metal primeri (KAP) uygulaması yapıldı. Grup 4 ve 6 silika tabaka sistemi ile pürüzlendirildi ardından Grup 4 te Rely-X uygulaması, Grup 6 da Rely-X uygulaması ve fiber ilavesi yapıldı. Grup 7 de , Grup 6 ya ilave olarak braket tabanına KAP uygulaması yapıldı. Grup 5 te ise parlatılmış amalgam yüzeyine fiber ilavesi yapıldı. Bütün gruplarda adeziv materyali olarak Transbond XT uygulandı. Çalışma sonuçlarına göre amalgam yüzeyinin SBS değerleri mine yüzeyine göre daha düşüktü, sadece grup 4 teki değerler ile mine yüzeyi arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. E-GF uygulaması yapılan gruplarında bağlanma başarısızlığı amalgam adeziv ara yüzeyinde gözlendi. Amalgam silikatizasyon işlemi ortodontik braketlerin bağlanma dayanımlılığının artırılmasında faydalı bir yöntemdir ve E-GF kullanımı koheziv başarısızlığının ve debonding sırasındaki amalgam kırılma riskinin azaltılmasında alternatif bir yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Bonding orthodontic brackets to extensive amalgam restorations on buccal aspect of molar teeth is still a challenge for orthodontists. This study aims to compare two systems of sand blasting with their adhesive, and to investigate the effects of E-glass fiber (E-GF) on shear bonding strength (SBS). 12 extracted molar teeth enamel serves as control group, 72 amalgam samples divided into 6 groups. Groups 2 and 3 were blasted with aluminum oxide 50 µm and treated with Kuraray alloy primer (KAP) on the amalgam surface in group2 and on amalgam surface and bracket base in group 3. Samples in groups 4, 6 were blasted by silane coating system with application of Relyx silane coupling agent in group 4 and addition of piece of (E-GF) in group 6, for group 7 samples were treated like group 6 with the application (KAP) on the bracket base, only group 5 was not sandblasted and the (E-GF) are applied directly on the polished amalgam surface. All groups were bonded with Transbons XT adhesive system. The results reported that SBS to amalgam samples were lower than the enamel samples in all groups, only group 4 revealed SBS value not significantly different from control group, regarding the ARI scores the results show bond failure occur at amalgam adhesive interface with the (E-GF) groups, Conclusion: None of the amalgam groups record SBS higher than enamel, Silicatization of amalgam is a useful method for bonding orthodontic brackets to amalgam, and using of (E-GF) decrease the cohesive failure and amalgam damage during debonding.