Deming's approach to total quality management and its implementation in two integrated Turkish firms
  1. Tez No: 36611
  2. Yazar: MURAT İNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET SERPİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu tezde, ağırlıklı olarak Deming'in“Toplam Kalite Yönetimi”ilkeleri ve bunların Türkiye'de iki kuruluşta uygulama çalışmaları incelenmiştir. Özellikle 2. Dünya Savaşı'nı izleyen yıllarda sanayi ve hizmet sektöründe işletmecilik alam büyük değişme ve gelişme göstermiştir. Önceleri mümkün olan en üst üretim miktarı seviyesine ulaşmayı hedefleyen işletmeler, hammadde girişinden ürünün pazarlanmasına kadar olan süreç içinde birçok önemli anlayış ve uygulama değişiklikleri ve gelişmeleri göstermiştir. Daha iyi personel seçimi ve eğitimi, demokratik yönetim, katılımcı ekip çalışması, etkili bir iletişim ve çalışma atmosferi yoluyla iş verimini arttırmaya yönelinmiştir. Bu da yeterli olmamış, iş verimi arttırılırken ürün kalitesinin yükseltilmesi ve maliyetin düşürülmesi, ön sıraya çıkmıştır. Ülkeler sanayileştikçe üretim ve hizmet işletmeleri de çoğalmış ve çeşitlenmiştir. Bu da ülke içinde olduğu kadar, ülkeler arasındaki ekonomik rekabeti hızlandırmış ve arttırmıştır. Günümüzde yüksek rekabet gücü, ekonomik ilişkilerin ağırlıklı merkezi haline gelmiştir. Bu güç, maliyetleri düşürerek yüksek kalitede mal ve hizmet üretmeye dayanmaktadır. Zamanımızda Japonların dünya piyasalarını ele geçirmesindeki en büyük etken, kaliteli mal üretip daha uygun fiyata sarmalandır. Japonların bu başarısı daha yakından ve ayrıntılara inilerek incelendiğinde, temelinde Deming'in önderlik ettiği“Toplam Kalite Yönetimi”nin yattığı görülür. O halde işletme alanında çok etkili olan bu yaklaşımın, ülkemiz içinde yararlı olacağı açıktır. Son yıllarda sanayileşme yolunda hayli mesafeler katedip önemli bir noktaya gelmiş olan ülkemiz, dış piyasalarda atağa geçmiştir. İç piyasada da tüketicilerin daha kaliteli fakat uygun fiyatla mal alabilme özlemi vardır. Bu sebeplerle, işletmelerimizin“Toplam Kalite Yönetimi”prensiplerini daha etraflı inceleyip anlamaya ve uygulamaya ihtiyaçları olduğu düşünüldüğünden, bu tezin konusu olarak ele alınmıştır. Birinci bölümde kalite kavramı üzerindeki çeşitli görüş ve tarifler incelenip, kalitenin müşterinin tatminine bağlı bir olgu olduğu sonucuna varılmış ve kalite VIartırımı üzerinde durulmuştur. Kalite artırımı konusu tartışılırken, toplam kalite yaklaşımına değinilmiş, ve“Toplam Kalite Yönetimi”konusuna geçilmiştir. Bu konu genel bir bakış açısıyla incelenirken klasik yönetim anlayışından farklı bir bakış açısı olduğu vurgulanmış, ve tarihi gelişimi verilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde Deming'in“Toplam Kalite Yönetimi”kavramını nasıl anladığı, tarihi gelişimi, imalattan, satış sonrasına kadar uzanan konulan içeren 14 prensibi sırayla ele alınıp derinlemesine incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye'de uygulamaları daha çok yeni olan bu yaklaşımların, Türk iş hayatında ki uygulanışını göstermek amacıyla, Işıklar Holding' e bağlı IPAŞ Aş. ve ÇUMRA Aş. 'de yapılan çalışmalara ait araştırma, bulgu ve gözlemler açıklanmıştır. Son bölümde ise, Deming'in tartışılan 14 prensibi ve iki firmadaki uygulamasından çıkan sonuçlar açıklanmıştır. Genellikle görülmüştür ki; Deming'in prensiplerinden çoğu, yaşanılan zorluklara karşın, azimli ve sabırlı bir şekilde uygulanmaktadır. Sistemin, şirket içinde olduğu kadar Türkiye'de de gelişmesi, gümrük birliğine yaklaştığımız bu yıllarda ülkemize, ihtiyacı olan rekabet gücünü arttırmak konusunda çok faydalı olacaktır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hie thesis in hand is dealing with the Total Quality Management which is a very important approach in the industries at present. During the early 1990's, labor force, capital, raw materials, and natural resources were sufficient in giving U.S. a competitive edge in the world markets. However these factors have became outweighed. Quality has became the most important competitive advantage today. Instead of simply producing a great amount, it is more effective to produce goods which will satisfy customers needs and sell them at an appropriate price. Hie world discovered Japan's secret to success ten or fifteen years later. The Japanese attribute their success to the Total Quality Management (TQM) approach. In the last a few years, Turkish industrialists have begun to implement tiie TQM model with a measure of success. It is a very contemporary subject; moreover it is relevant to Turkey's industrial development. Therefore, TQM is the subject chosen for my thesis. The first chapter of the thesis contains definitions and explanations. The concept of quality is studied from different perspectives. The conclusion that quality is defined by customers is discussed. The effects of quality on customers is analyzed. From this point, quality improvement is discussed paying special attention to advantages it brings to companies. After the concept of quality defined in detail, Total Quality, it's management methods, principles and approaches are expounded. The need for change is emphasized during these explanations. The differences between classic management and Total Quality Management approaches are discussed. A brief history of development is included. The second and third chapters consist of a study of Deming's TQM approach, his fourteen principles are explained. The fourth chapter deals with conclusions I have made from the study of TQM, if s advantages and contents. IVThe last chapter contains a study of a Turkish company which is in process of implementing Deming's TQM approach. Işıklar Inc.,. uses the TQM approach in pilot areas two of which are IP AS Inc.,. and ÇUMRA Inc.,. the two companies work together in sync as one, therefore they are studied as a single entity. The semi-structured interviews, observations and documentation methods are used in my study. It is proven that Deming's TQM approach can be successfully implemented in spite of some difficulties in a Turkish company. v