İşitme cihazı kullanan çocukların kortikal cevapları ile davranış eşiklerinin ilişkisi
The relationship between aided cortical auditory evoked responses and aided behavioral thresholds
  1. Tez No: 366119
  2. Yazar: MİNE BAYDAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA SENNAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kortikal işitsel uyarılmış potansiyeller, ses uyaranına karşı beyinsapı, orta beyin ve kortekste yer alan işitsel sistemin oluşturduğu cevaplardır. Kortikal işitsel uyarılmış potansiyel ölçümleri santral işitsel sistemle ilgili detaylı bilgi sağlayan noninvaziv ölçümlerdir. İşitme cihazının fonksiyonelliğinin değerlendirilmesi için de kullanılabilirler. Bu çalışmanın amacı işitme cihazı kullanan çocukların kortikal cevapları ile davranış eşiklerinin ilişkisini saptamaktır. Bu amaç doğrultusunda Hacettepe Üniversitesi Odyoloji Kliniği'nde, 4 – 8 yaş aralığında, orta ve orta-ileri derecede işitme kaybı olan ve işitme cihazı kullanan çocukların, supra-aural kulaklıklar ile saf ses işitme eşikleri belirlenmiştir. Bireylerin işitme cihazları, kalıp, pil ve feedback açısından kontrol edildikten sonra; işitme cihazlarıyla, serbest alanda, işitme cihazlı eşikleri belirlenmiştir. Sonrasında, Hacettepe Üniversitesi İşitme ve Konuşma Eğitim Ünitesi elektrofizyoloji laboratuarında, bireylerin kortikal potansiyel ölçümleri yapılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda işitme cihazlı kortikal cevaplar ile işitme cihazlı davranış eşikleri arasında güçlü bir korelasyon (r=0.86) bulunmuştur. Ancak bireylerin yaş, işitme cihazı kullanım süreleri ve kortikal cevapların latansları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Kortikal potansiyellerin, klinik alanlarda, davranışsal testlere ek olarak objektif bir değerlendirme aracı olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The cortical auditory evoked response is the neuroelectric response of the auditory system in the brainstem, midbrain, and the cortex to sound stimulation. Cortical auditory evoked potentials are a noninvasive, objective measurement that can provide detailed information about central auditory nervous system. They can be used for evaluation of hearing aid functionality. The present study aimed to determine the relationship between aided cortical auditory evoked potentials and aided behavioral thresholds. Therefore, 17 subjects, age ranging 4-8 years old, who diagnosed with moderate/ moderately severe hearing loss were included to the study. Pure-tone audiometry was performed using supra-aural earphones. After control of hearing aids, aided behavioral thresholds were determined in free field. After behavioral testing, cortical auditory evoked potentials testing was carried out. A strong correlation was found between aided cortical auditory evoked responses and aided behavioral thresholds in free field. These findings provide support for the use of cortcal auditory evoked potentials in measuring hearing aid benefit in clinical rotuine.