A Study concerning the element of human isolation in Graham Greene's three novels: The Power and the Glory, the Heart of the Matter and Brighton Rock
Graham Greene'in the Power and the Glory, the Heart of the Matter ve Brighton Rock isimli romanlarında yer alan insanın yabancılaşması kavramı üzerine bir çalışma
- Tez No: 36615
- Danışmanlar: PROF.DR. NURSEL İÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
oz GRAHAM GREENE'İN THE POWER AND THE GLORY. THE HEART OF THE MATTER VE BRIGHTON ROCK İSİMLİ ROMANLARINDA YER ALAN İNSANTN YABANCILAŞMASI KAVRAMI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA İLKER, Özlem Yüksek Lisans Tezi, İngiliz Edebiyatı Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Nursel İÇÖZ Eylül, 1994, 128 sayfa Bu çalışmayı yapmaktaki en önemli amacım, Graham Greene'in üç önemli romanı olan The Power and the Glory. The Heart of the Matter ve Brighton Rock' da insanın yanhzlığı ile ilgili noktalan karşılaştırmalı bir yaklaşımla ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla geleneksel ahlaki değerlerin önemini yitirdiği ve yeni değerlerin oluşturulamadığı bir dünyada, Greene'in insanın yabancılaşması konusuna yaklaşımının eleştirisel bir incelemesi yapılmıştır. Romanlardaki baş erkek karakterlerin umutların yok olduğu bir dünyada Tanrının desteğini yitirmelerinden doğan endişeleri ve kaçınılmaz olarak günah, yozlaşma ve başarısızlığa mahkumiyetleri, onları yanlızlığa iten ana faktörler olarak ele alınmıştır. İnsamn Tanrıya kavuşma arzusunu Greene'in nasıl yorumladığını irdelemek amacı ile acı çekme, ölüm ve aşkın, ki bunlar yanlızlığa iten ana güçlerdir, anlamlan üzerinde eşit ağırlıkla durulmuştur. Baş erkek karakterlerin varoluşlanmn anlamını bulmak ve kimliklerim kanıtlamak için verdikleri mücadelede insanın yanlızlığının rolü varoluşçuluk felsefesi ile ilintili olarak incelenmiştir. Romanlardaki dinsel boyut, insanın yabancılaşması konusunun Katoliklik olgusu ile bağlantılı olarak tartışılmasını gerekli kılmaktadır fakat çalışmanın asıl ilgi alam kaosa doğru ilerlemekte olan bir dünyada insanın konumudur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY CONCERNING THE ELEMENT OF HUMAN ISOLATION IN GRAHAM GREENE'S THREE NOVELS: THE POWER AND THE GLORY. THE HEART OF THE MATTER AND BRIGHTON ROCK İLKER, Özlem M. A. in English Literature Supervisor: Prof.Dr. Nursel İÇÖZ September, 1994, 128 pages My aim in this study is to highlight some issues relating to the concept of“human isolation”in Graham Greene's three major novels: The Power and the Glory. The Heart of the Matter and Brighton Rock by a comparative approach. The study makes a critical review of Greene's approach to the concept of man's alienation in a world where traditional moral values are disintegrating and new ones cannot be born. The protagonists' anxiety about losing God's support in a forlorn world and their inevitable bondage to sin, corruption and failure are taken as the main factors leading them to loneliness. Equal emphasis is given to the exploration of the meaning of suffering, death and love, which are the driving forces behind man's isolation and to examine Greene's understanding of man's desire to reach God. The study reflects upon the role of human isolation in the protagonists' struggle to find the meaning of their existence and affirm their identity in relation to existentialist philosophy. The religious dimension in the novels necessitates a discussion of human alienation with regards to Catholicism but the real concern of the study is to analyze the human condition in a world implied to be moving towards chaos. Ill